Spotkanie z Robertem Szajem, wykład dr. Stanisława Bajtlika o tym, „czy uczony jest artystą” oraz tematyczne oprowadzanie po kieleckiej Katedrze – między innymi te wydarzenia składają się na „Kosmiczny tydzień” w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach. Odbędzie się w dniach 19-23 marca.
Ks. Paweł Tkaczyk, dyrektor instytucji wyjaśnia, że spotkania towarzyszą powoli kończącej się już wystawie „Kopernik tego nie widział”.
– Wystawa była przygotowana w ubiegłym roku w związku z podwójną rocznicą: urodzin i śmierci Mikołaja Kopernika. Na ekspozycji prezentujemy różne instrumenty astronomiczne, za pomocą których już współcześnie można oglądać niebo, różne obiekty na tym niebie. Pokazujemy też zdjęcia wykonane między innymi przez Roberta Szaja, dyrektora TVP Nauka, który będzie gościem naszego muzeum w środę, 20 marca, o godz. 17 – zapowiada.
Wstęp na to spotkane jest bezpłatny. Tak samo zresztą, jak na czwartkowy wykład w Akademii Wiara-Kultura-Nauka. Tym razem na pytanie „Czy uczony jest artystą? Rzecz o pięknie, sztuce i nauce” odpowie astrofizyk dr Stanisław Bajtlik z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika przy Polskiej Akademii Nauk. Początek o godz. 17.
Ks. Paweł Tkaczyk dodaje, że zwieńczeniem „Kosmicznego Tygodnia” będzie spotkanie w kieleckiej Katedrze zatytułowanie „Droga do nieba”. Rozpocznie się w sobotę, 23 marca, o godz. 11 (zbiórka przed wejściem do zakrystii, opłata: dobrowolna ofiara).
– To będzie opowieść o tych wszystkich malowidłach, które znajdują się w kieleckiej Katedrze, które dekorują ściany i sklepienia bazyliki, a rzeczywiście jest to droga do nieba i spróbujemy ją odkryć – zapowiada.
W „Kosmicznym Tygodniu” będzie można wejść na muzealne wystawy, kupując bilet w tańszej, promocyjnej cenie. Jednak to niejedyna niespodzianka. Jak zaznacza ks. Paweł Tkaczyk, realizacja kolejnej jest uzależniona od aury.
– Jeśli w ciągu tego „Kosmicznego Tygodnia” dopisze nam pogoda, to wtedy niektóre z tych instrumentów astronomicznych, szczególnie refraktor, wyniesiemy na plac przed Muzeum Diecezjalnym i spróbujemy zaobserwować na żywo jakieś ciekawe zjawiska astronomiczne – mówi.
Informacji o tym spotkaniu plenerowym należy szukać w mediach elektronicznych Muzeum Diecezjalnego w Kielcach oraz Akademii Wiara-Kultura-Nauka.