Blisko 700 policjantów będzie w środę i czwartek (20 – 21 marca) czuwać nad bezpieczeństwem na drogach regionu w związku z zapowiadanym protestem rolników. We wtorek (19 marca) w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Służby wojewody są przygotowane na protest – mówi Angelina Kosiek, rzecznik prasowy wojewody.
– Z informacji, które otrzymaliśmy wynika, że do Kielc będzie bardzo trudno wjechać, ponieważ protestów na granicach miasta będzie kilka, m. in. przy ulicy Ściegiennego, Popiełuszki, Łódzkiej. Rolnicy będą blokować wjazd do miasta – zapowiada.
Robert Sabat, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ŚUW mówi, że dwudniowy protest będzie miał inny charakter, niż ten ubiegłotygodniowy, bo skupi się na blokadzie wjazdów do miasta. Wcześniej koncentrował się w centrum Kielc. Dyrektor nie zaleca podróży autem.
– Każdy musi na własną rękę przeanalizować tę sytuację i znaleźć złoty środek. My na pewno zachęcamy do wybrania komunikacji zbiorowej, która będzie tego dnia najpewniejszym rozwiązaniem – mówi.
Dyrektor dodaje, że dojazd do Kielc będzie możliwy od strony Zagnańska, czy od strony Mójczy. Podkreśla jednak, że szukanie objazdów może doprowadzić do zatorów właśnie na tych odcinkach. Służby podległe wojewodzie apelują do organizatorów protestów o zapewnienie w blokowanych lokalizacjach „korytarzy życia” – przejazdu dla służb ratowniczych oraz umożliwienia kursowania komunikacji publicznej. Organizatorzy zapewnili, że zarówno ratownicy, jak i komunikacja publiczna będą miały zapewniony przejazd.
Pierwszego dnia (20 marca) zablokowane zostaną w obu kierunkach skrzyżowania i ronda przy wjazdach do Kielc: rondo Czwartaków (wjazd od strony Sukowa), skrzyżowanie ul. Ściegiennego z ul. Weterynaryjną (wjazd od strony Morawicy), skrzyżowanie ul. Krakowskiej z ul. Kadena (okolice dawnej Agromy, wjazd od Krakowa), rondo ul. Piekoszowska, ul. Białogońska, ul. Malików (wjazd od Piekoszowa), skrzyżowanie ul. Łódzkiej z ul. Transportowców (wjazd od Łodzi).
Drugiego dnia protestu (21 marca) pojazdy rolnicze przemieszczą się na al. IX Wieków Kielc, gdzie akcja protestacyjna będzie kontynuowana. Całkowicie zablokowana będzie al. IX Wieków Kielc w obu kierunkach na odcinku od ronda Herlinga-Grudzińskiego do skrzyżowania z ul. Radiową i wyjazdem z pl. Św. Wojciecha. Utrudnienia potrwają od godz. 7.00 do północy.
Dodatkowo w sąsiednich gminach zgłoszone zostały blokady na rondzie Cedzyna (droga 74, 745, S74 – wjazd od Opatowa), skrzyżowanie Wiśniówka (droga 73 – wjazd i wyjazd w kierunek S7- wjazd od Warszawy).
Utrudnienia w tych miejscach potrwają od godz. 7.00 do godz. 9.00 w czwartek (21 marca).
Problemy z przejazdem napotkają także kierowcy w powiecie buskim i jędrzejowskim. W Piaskach w powiecie jędrzejowskim od 20 marca planowana jest ciągła blokada ruchu na drodze krajowej nr 78. W Wodzisławiu 20 marca wystąpią utrudnienia w związku z przejazdem kolumn pojazdów rolniczych przez miasto. Ponadto w środę 20 marca zablokowane zostanie skrzyżowanie dróg krajowych nr 73 i 79 w Słupi Pacanowskiej w powiecie buskim. Kolejne utrudnienia wystąpią w Nowym Korczynie, gdzie skrzyżowanie ul. Buskiej z ul. Sandomierską również będzie całkowicie nieprzejezdne w godzinach od 8.00 do 18.00.