Jak pokazały poprzednie odcinki Bolesław Szczodry okazał się złym władcą. Po jego wygnaniu władzę objął jego młodszy brat, Władysław Herman. Jakim okazał się władcą? Odpowiedź w kolejnej części księgi drugiej „Kroniki dziejów Polski” mistrza Wincentego Kadłubka. Emisja na antenie Radia Kielce we wtorek (19 marca) o godz. 20.50.
Około 1080 roku Władysław ożenił się z Judytą, córka księcia Wratysława II czeskiego. Dłuższy czas małżonkowie nie mogli się doczekać potomstwa. Jak wyjaśnia prof. Beata Wojciechowska, mediewistka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, z tego względu wysłali poselstwo ze złotym posążkiem dziecka do klasztoru w Saint-Gilles w Prowansji, aby za pośrednictwem czczonego wówczas szczególnie patrona poczęć, matek i małych dzieci – św. Idziego, prosić Boga o potomka.
– 16-wersowa pieśń mnichów z klasztoru Saint-Gilles jest pięknym utworem poetyckim, autorstwa Wincentego Kadłubka. Pojawiają się w nim argumenty przyrodnicze: skoro nawet kolczaste jeżyny oraz derenie wydają owoce, czemu więc ludzkiej parze brakuje potomstwa – opisuje.
Książęca para doczekała się syna Bolesława Krzywoustego, który urodził się w 1086 roku. Kronikarz pisze, że wkrótce jednak zmarła Judyta, a Władysław ożenił się w 1088 roku z Judytą Marią, córką cesarza niemieckiego Henryka III, wdową po Salominie węgierskim. Z tego małżeństwa na świat przyszły córki.
Władysław Herman w latach 1090-1092 podejmował wyprawy na Pomorze, które jak wskazywał Wincenty Kadłubek, nie zakończyły się sukcesem, a Pomorze Zachodnie utrzymało swoją niezależność.
– Ociężały i chorujący na nogi Władysław Herman oddał zarząd kraju w ręce swojego palatyna (czyli zarządcy dworu) – Sieciecha, który stopniowo wzmacniał swoją pozycję, otaczał się zaufanymi ludźmi, bił nawet monety z własnym wizerunkiem. To wywołało duże niezadowolenie, a jego przeciwnicy w 1093 roku wydostali z klasztoru syna Władysława Hermana – Zbigniewa, o niedynastycznym statusie i przy pomocy księcia czeskiego Brzetysława zorganizowali jego powrót do kraju – opowiada historyk.
Prof. Beata Wojciechowska dodaje, że na Śląsku uzyskali poparcie zarządzającego tą dzielnicą komesa Magnusa.
Jak skończyło się spotkanie Hermana i Zbigniewa? O tym dziś wieczorem, w kolejnym odcinku „Kroniki…”.
„Kronikę dziejów Polski” Wincentego Kadłubka w interpretacji Andrzeja Pieczyńskiego z komentarzem naukowym prof. Beaty Wojciechowskiej można usłyszeć na antenie Radia Kielce w każdy wtorek, o godz. 20.50. Wszystkie dotychczasowe odcinki, w formie podcastu są dostępne na stronie: wielkaliteratura.online.