„Struktury czasu” oraz „Początek” – tak brzmią nazwy dwóch projektów autorstwa kielczanina, Pawła Opalińskiego, które zdobyły aż sześć statuetek przyznawanych przez Amerykańskie Stowarzyszenie Nagród Przemysłu Kreatywnego.
Nagrody Muse Photography Awards 2024 przyznała w piątek, 15 marca, międzynarodowa komisja złożona z krytyków i kuratorów sztuki oraz reprezentantów najważniejszych dziedzin branży kreatywnej. Jurorzy mieli sporo pracy, bo w tegorocznej edycji konkursu musieli ocenić ponad 4 tysiące nominacji z ponad 50 krajów świata – między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Japonii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwajcarii i Francji.
W tym gronie były także prace Pawła Opalińskiego. Do nagród nominowane były dwa jego projekty „Structures of Times” oraz „Genesis”. Otrzymał aż sześć statuetek: złote w kategoriach – „Fine Art Photography – Abstract”, „Long Exposure Photography”, „Black & White Photography – Fine Art” i „Fine Art Photography – Landscape” oraz srebrne w kategoriach – „Minimalism Photography” i „Black & White Photography – Landscapes”.
„Najważniejsze wydarzenie na świecie”
Jury uzasadniając przyznane nagrody, podkreślało nienaganność kompozycji i wyjątkowość treści przedstawionych w pracach kielczanina, uznając je za spektakularne i ikoniczne dla branży fotograficznej.
Paweł Opaliński nie kryje, że ten sukces go cieszy. Wyjaśnia, że jeśli chodzi o branżę kreatywną, jest to najważniejsze wydarzenie na świecie.
– Amerykańskie Stowarzyszenie Nagród Przemysłu Kreatywnego zarządza nagrodami dla najwybitniejszych działalności w różnych obszarach. Fotografia jest jedną z nich. Co roku kuratorzy, właściciele, czy dyrektorzy galerii sztuki nominują swoje typy – tłumaczy.
Misją działającego od 2012 Amerykańskiego Stowarzyszenia Nagród Przemysłu Kreatywnego (IAA Awards) jest honorowanie najlepszych twórców na świecie, prezentując ich wyjątkowy talent i kreatywność, które przesuwają granice tego, co jest możliwe dzięki aparatowi fotograficznemu.
Do takich artystów należy Paweł Opaliński. Widać to w projektach, które zyskały nagrody. Jak wyjaśnia pierwszy z nich, kolorowy, zatytułowany „Struktury czasu” jest kontynuacją pracy rozpoczętej w 2022 roku, której spolszczony tytuł brzmiał „Wojna w piątym wymiarze”.
– Wówczas zainspirowany, czy przerażony tym, co się stało w Ukrainie zacząłem tworzyć cykl poświęcony agresji, która jest właściwa dla wszystkich cywilizacji. Przygotowuję dla jednej z galerii w Rzymie wystawę, gdzie będę cały cykl prezentował. Ona będzie prezentowana na przełomie listopada i grudnia. Te obecnie nagrodzone prace będą jej częścią – tłumaczy.
„I agresja i beztroskie niszczenie własnego środowiska są przypisane człowiekowi”
Drugi nagrodzony projekt – „Genesis” – jest utrzymany w czarno-białej tonacji. Paweł Opaliński przyznaje, że trudno o nim opowiadać, bez oglądania prac.
– I to oglądania na żywo, ponieważ technika, którą wykonane są te prace jest pracochłonna i dość specyficzna. To jest jakby połączenie technik warsztatowej, multiekspozycji , kombinowanie z czasem naświetlania. Przy oglądaniu na żywo ten projekt, nie wszystkie prace, ale większość sprawia wrażenie, jakby były 3D. Więc, choć oglądamy płaską odbitkę, mamy wrażenie, że pojawia się bardzo silna faktura, wypukłości, a przy niektórych pracach, w czasie przemieszczania się jest wrażenie, że coś się w nich przesuwa – opisuje.
Artysta dodaje, że także ten cykl jest z przesłaniem.
– Jest poświęcony ekologii, a dokładnie temu, co się dzieje z naszą planetą za sprawą człowieka. Więc podsumowując, oba cykle dedykuję działalności ludzkiej, czy właściwości ludzkiego charakteru. I agresja i beztroskie niszczenie własnego środowiska są przypisane człowiekowi – podkreśla.
Jesienią tego roku prace Pawła Opalińskiego będzie można zobaczyć na wystawie także w naszym regionie. Planowana jest ekspozycja w Sandomierzu.
Prestiżowe wyróżnienia na koncie
Paweł Opaliński jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, doktorat w zakresie sztuk pięknych uzyskał na Wydziale Grafiki w macierzystej uczelni, habilitację na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mieszka i pracuje w Kielcach. Od 2018 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach na stanowisku profesora.
W swojej twórczości często wykorzystuje eksperyment i techniki specjalne poszukując nowych form fotograficznej ekspresji. Szczególnym zainteresowaniem krytyków i kuratorów sztuki cieszy się jego projekt „War in the 5th dimension” – eksponowany dotąd w ponad 20 wystawach prezentujących awangardę współczesnej sztuki.
W grudniu 2023 roku kuratorzy, tworzący Globalny Ranking Sztuki ArtFacts, sklasyfikowali twórczość kielczanina, umieszczając jego nazwisko wśród 100 najważniejszych twórców w kategoriach: „fine-art photography” oraz „abstraction-creation” – obok artystów, których dzieła uznawane są dziś za kamienie milowe świata fotografii oraz malarstwa abstrakcyjnego.
W styczniu tego roku Paweł Opaliński uhonorowany został prestiżową nagrodą International Prize Botticelli przyznawaną za całokształt twórczości artystom, którzy przyczynili się do rozwoju sztuki współczesnej na świecie.