Pnij się na szczyt okrągłej planszy, zdobywaj Kieleckie Korony i poznawaj ciekawostki o naszym mieście. Po drodze będziesz musiał zmierzyć się z różnymi wyzwaniami i zagrożeniami! – tak o nowej grze, zatytułowanej „Sekrety Wzgórza Zamkowego” mówią jej twórcy. Zabawa we wtorek (19 marca) trafiła do sprzedaży.
Jej pomysłodawcami i wykonawcami są pracownicy Wzgórza Zamkowego. Jak podkreśla dyrektor instytucji, Ewa Chabielska-Tyndyk, ta inicjatywa połączyła dwa działające tu ośrodki.
– Wzgórze Zamkowe to Instytut Dizajnu oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, czasem tak niezrozumiałe, dwie osobne nogi, i każda z nich organizuje swoje przedsięwzięcia. Chcieliśmy stworzyć coś wspólnie, czyli żeby każda ze stron miała swój udział w tym projekcie. Trudne to było do wymyślenia, żeby powstało coś atrakcyjnego, a jednocześnie spójnego z działalnością obu instytucji, ale się udało. Pracownicy zgłosili się do mnie z pomysłem i przyznam, że nie spodziewałam się, że to będzie z takim rozmachem, z takim zaangażowaniem, z taką kreatywnością, i to mnie bardzo cieszy. To pokazuje, że zespół Wzgórza Zamkowego robi wielkie rzeczy – podkreśla.
Dbałość o detale
Ewa Działowska z Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej przyznaje, że Wzgórze Zamkowe jest bardzo ciekawym miejscem, co pokazują też zajęcia z uczniami czy turystami.
– Mieliśmy takie marzenie, żeby stworzyć grę, która będzie przedstawiała wszystkie instytucje, ale też miejsca ciekawe pod względem historycznym na Wzgórzu Zamkowym. Stwierdziliśmy, że jest tu wiele interesujących miejsc i świetnie byłoby je przedstawić w grze, ale historycy nie potrafią za bardzo się zajmować grami. Tutaj bardzo nas wsparła Jola Szymanowska, która jeszcze prywatnie zajmuje się grami i lubi w nie grać. Jest też współtwórczynią tego projektu – zaznacza.
Jolanta Szymanowska z Instytutu Dizajnu zajęła się opracowaniem graficznym, wyjaśnia, że gra jest wielopoziomowa, i to w dosłownym tego słowa znaczeniu.
– Ponieważ gra dotyczy Wzgórza Zamkowego, więc chcieliśmy, żeby gracze poczuli, że wspinają się na to Wzgórze. Gra składa się z trzech okręgów. Nad szatą graficzną pracowały trzy osoby, bo do pomocy miałam wolontariuszy z Włoch i Hiszpanii: Gabrielle Brigaele Ncocca i Pablo Romero z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach – dodaje.
Ewa Działowska zwraca uwagę na detale.
– Są takie szczegóły, które każdy, kto weźmie tę grę do ręki, będzie się nimi zachwycać, bo są i ptaki i pieski i harcerz spacerujący wokół stawu. Możemy zobaczyć źródełko Biruty, kino Moskwa, dzika Kiełka, katedrę, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, Muzeum Hammonda, BWA, Pałacyk Zielińskiego, Muzeum Stefana Żeromskiego oraz Wzgórze Zamkowe, czyli OMPIO i ID – wymienia.
Uwaga! Gra testowana na ludziach
Gra wykonana jest z ekologicznych materiałów: głównie z papieru oraz drewna.
– Chcieliśmy, żeby wszystko oddawało klimat Wzgórza, żeby nawiązywało do historii, więc jest kolor zieleni, ale też dużo surowej tektury – mówi Jolanta Szymanowska. – Mamy też lniane woreczki, w których trzymamy elementy gry, ale je również wykorzystujemy w grze. Wszystko ma swoje zastosowanie, nie ma tutaj niepotrzebnych elementów. Dotyczy to także opakowania: można wszystko spakować do pudełka, przy którym jest uchwyt z bawełnianego sznurka – opisuje.
Ale jest też jeden element plastikowy. To Kieleckie Korony, które zbierają gracze.
W grze może brać udział od dwóch do sześciu uczestników, w wieku od 7 do 77 lat. Na polach oznaczonych białym polem znajdują się karty.
– Jeśli na nią staniemy, odwracamy i czytamy. Wykonujemy napisane na niej polecenie. Ale są też karty przygód, które się losuje – opowiada Jolanta Szymanowska. – Niektórymi kartami można sobie pomóc, niektórymi zaszkodzić, a niektóre warto zachować na później. Ważne, że osoba, która jako pierwsza dotrze na Wzgórze Zamkowe, nie zawsze wygra tę grę. Więc, jeśli jest ktoś z tyłu, to nie musi się z tego powodu smucić. Wygrywa osoba, która zbierze jak najwięcej monet do swojego woreczka, a żeby było ciekawiej, woreczkami w czasie gry możemy się wymieniać – dodaje.
Przejście całego szlaku zajmuje około godzinę. Co ważne, gra była testowana. Przed jej wyprodukowaniem grali w nią nie tylko pracownicy Wzgórza Zamkowego, ale także specjaliści z Muzeum Zabawek i Zabawy.
Gra już w sprzedaży
Grę można kupić w sklepiku na Wzgórzu Zamkowym oraz przez stronę internetową Instytutu Dizajnu. Do piątku (22 marca) można ją przetestować w Targach Kielce, podczas imprezy „Przemysłowa Wiosna”, na stoisku Wzgórza Zamkowego, w godz. 10.00-15.00. Trwają rozmowy z innymi placówkami kultury w Kielcach, w których gra również mogłaby być dystrybuowana.