Uzdrowisko Pińczów coraz bliżej. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że tereny w tym położonym nad Nidą mieście spełniają warunki konieczne do prowadzenia działalności uzdrowiskowej.
Nadanie statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej będzie dotyczyło części miasta Pińczów. Chodzi o osiedle Zdrojowe, część sołectwa Włochy, tj. osiedla Górki-Włochy i sołectwa Pasturka, Bogucice Drugie oraz Grochowiska – informuje Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa.
– Na tym terenie będą mogły być leczone choroby układu krążenia, kardiologiczne, choroby ortopedyczno – urazowe, reumatologiczne, układu nerwowego oraz choroby skóry – wylicza burmistrz.
W planach gminy jest stworzenie basenów z wodą siarkową i borowinową, a także parku zdrojowego.
– Rozpoczęliśmy już działania w zakresie utworzenia części parku zdrojowego. Jesteśmy także na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę, ale jednocześnie już od trzech lat pracujemy nad zmianą studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego oraz planu miejscowego i jesteśmy już na końcowym etapie tych prac – dodał Włodzimierz Badurak.
Burmistrz ma nadzieję, że prowadzenie na terenie gminy Pińczów działalności leczniczej sprawi, że te tereny przyciągną więcej turystów i inwestorów.
– Samo położenie gminy Pińczów zasługuje na to, by przyjeżdżali tu kuracjusze i turyści. 80 proc. naszej gminy objęte jest różnego rodzaju ochroną. To m.in. obszar Natura 2000. Na tym terenie mamy ostoje ptaków i park krajobrazowy. Dlatego liczymy nie tylko na turystykę uzdrowiskową, ale też na nowe miejsca pracy – dodał Włodzimierz Badurak.
Pierwszy zakład leczniczy na terenie gminy Pińczów ma powstać za 5 lub 6 lat.
W regionie od lat funkcjonują uzdrowiska w Busku-Zdroju i Solcu-Zdroju. Kolejne mają powstać w Kazimierzy Wielkiej i w Czarnieckiej Górze w gminie Stąporków.