Warsztaty, spektakle taneczne, wieczór hiszpański czy koncert Anity Lipnickiej – między innymi te wydarzenia wpisują się w program XXII Festiwalu Tańca, na który w kwietniu zaprasza Kielecki Teatr Tańca.
Jak wyjaśnia Elżbieta Pańtak, dyrektor KTT to już wieloletnia tradycja.
– Festiwal jest zawsze w kwietniu, ponieważ 29 kwietnia mamy Międzynarodowy Dzień Tańca, który bardzo uroczyście obchodzony jest na całym świecie. Także my chcemy w taki sposób świętować – zaznacza.
Pierwszym akcentem, już 5 i 6 kwietnia będzie pokaz spektaklu familijnego „Syrenka Ariel”. Pierwszego dnia zaplanowano przedpołudniową prezentację dla szkół, a drugiego dnia seans wieczorny dla wszystkich zainteresowanych.
Taneczne warsztaty
Natomiast w dniach od 18 do 21 kwietnia odbędą się Międzynarodowe Warsztaty Tańca Jazzowego. Elżbieta Pańtak podkreśla, że będzie to już 37. edycja.
– Wspaniała rzecz i jestem dumna, że nam się tyle lat udało je utrzymać. Mamy 37. Międzynarodowe Warsztaty Tańca Jazzowego, bo w niektóre lata były dwie edycje. Zapraszamy pedagogów, np. z Francji oraz po raz pierwszy z RPA – zaznacza.
Uczestnicy mogą wybierać z różnych technik, m.in. contemporary fusion, modern jazz, jazz fusion, modern jazz z elementami drążka jazzowego, lyrical jazz, jazz, modal technique underground, czy contemporary.
Zajęcia poprowadzą pedagodzy z KTT: Elżbieta Pańtak, Grzegorz Pańtak i Małgorzata Ziółkowska, ale także Antonina Kaminskaya, Thierry Verger czy Hope Maimane.
– Zapisy już trwają – mówi Elżbieta Pańtak i zachęca do udziału w zajęciach także te osoby, które chcą się czegoś dowiedzieć o tańcu.
– Zawsze zwracam uwagę na to, że jeśli ktoś nie zapisuje się na warsztaty bo nie jest tancerzem amatorem, czy zawodowym, to taką osobę zapraszam, by przyszła zobaczyć, jak wygląda taka techniczna lekcja tańca. Tak jak piłkarz ma rozgrzewkę, tancerz ma lekcję techniczną, która trwa aż półtorej godziny. Można zobaczyć, jak wygląda taka lekcja, ale też przekonać się, czym charakteryzują się poszczególne style.
Wieczór hiszpański i z Anitą Lipnicką
Na pewno propozycją dla wszystkich miłośników tańca będą wieczorne wydarzenia. 18 kwietnia, o godz. 19.30 odbędzie się Wieczór Hiszpański Taniec i Muzyka. Wystąpią tancerki: Małgorzata Matuszewska, Anna Mendak, którym na żywo będzie towarzyszył zespół muzyczny.
Z kolei 19 kwietnia pokazany zostanie psychodeliczny spektakl, mówiący o meandrach ludzkiej duszy, czyli choreograficzna wizja „Fausta”. Przedstawienie „Faust-Haust” w wykonaniu KTT. Tego wieczoru zaprezentują się także studenci kierunku taniec z Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
Elżbieta Pańtak zaprasza również do udziału w festiwalowej nowości. 21 kwietnia wystąpi Anita Lipnicka, której będą towarzyszyć artyści KTT.
– Będą występować z piosenkarką, która wykona utwory ze swojej płyty „Śnienie”. Już przygotowujemy choreografię, bo będziemy tańczyć do sześciu numerów z tej płyty. Każdy artysta poszykuje czegoś nowego i myślę, że nasza współpraca jest efektem takich poszukiwań. Menadżer pani Anity zadzwoniła do nas z propozycją, mówiła, że przyglądała się innym naszym realizacjom, bo występowaliśmy m.in. z Justyną Steczkowską, czy tańczyliśmy w Izraelu ze śpiewakami operowymi, więc to zawsze bardzo ciekawie wygląda. My, choreografowie, staramy się, żeby tancerze nie byli tylko tłem, ale też brali czynny udział w akcji scenicznej byli ważnym elementem tego koncertu – zapowiada.
Ślub na scenie
Pod znakiem premiery upłynie wieczór 26 kwietnia. W pierwszej części widzowie zobaczą odnowiony spektakl „Zobacz jazz”, natomiast w drugiej pokazana zostanie najnowsza propozycja, zatytułowana „The Black Wedding” („Czarny ślub”) w choreografii południowoafrykańskiego choreografa, Hope Maimane. Twórca tak mówi o fabule:
– Opowiada historię pary młodej, której związek mierzy się z wieloma trudnymi sytuacjami. W centrum jest zdrada i ślub, widz już przed ślubem wie, że ta para ma tajemnice, wszyscy cieszymy się na weselu, ale wiemy, że to nie potrwa długo, bo znamy ich mroczne sekrety – zaznacza.
Festiwal zakończy się 29 kwietnia Galą z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Odczytanie zostanie orędzie napisane na to święto, a wystąpią: artyści Polskiego Baletu Narodowego Junior, KTT oraz dzieci i młodzież Szkoły KTT.
Pełny program festiwalu oraz informacja o biletach na internetowej stronie KTT.