Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego mogą skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku raka jelita grubego.
Program adresowany jest do osób od 50 do 65 roku życia lub od 40 do 49 lat, jeśli u najbliższych krewnych pacjenta rozpoznano nowotwór jelita grubego.
Agnieszka Białas–Sitarska, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, że do udziału w programie nie jest potrzebne skierowanie.
– Wystarczy, że pacjent jest w grupie wiekowej, która kwalifikuje się do wykonania przesiewowej kolonoskopii i zgłosi się do placówki realizującej program. Badania nie należy się obawiać, ponieważ może być wykonane w znieczuleniu – mówi rzecznik.
Agnieszka Białas–Sitarska dodaje, że każdego roku rak jelita grubego diagnozowany jest u ok. 17 tys. Polaków. To drugi najczęściej wykrywany nowotwór złośliwy w naszym kraju, zaraz po raku płuca.
– Nowotwór jelita grubego jest podstępny i może rozwijać się bez objawów nawet przez kilka lat. Lekarze podkreślają, że wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa skuteczność leczenia. W ubiegłym roku w ramach programu profilaktycznego w kierunku raka jelita grubego wykonano ponad 5,5 tys. badań dla blisko 2 tys. pacjentów – dodała Agnieszka Białas–Sitarska.
Kolonoskopia trwa od 15 do 40 minut. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym, dlatego pacjent nie odczuwa dyskomfortu.
Badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego można wykonać w siedmiu miejscach w województwie, m.in. w Kielcach, Staszowie i Sandomierzu.
Lista placówek, w których wykonywana jest bezpłatna kolonoskopia znajduje się na stronie NFZ. https://www.nfz-kielce.pl/aktualnosci-dla-pacjentow/zakresy-swiadczen/programy-profilaktyczne/.