Starachowice świętują w tym roku jubileusz 400-lecia lokacji miasta. Wśród wielu przygotowanych z tej okazji wydarzeń, jest także nauka historii dla najmłodszych. Tym razem wykorzystano do tego celu podcasty opowiadające o początkach miasta.
Projekt zatytułowany „4.00 lat miasta. Podkasty historią ilustrowane” to pięć historii pokazujących dawny Wierzbnik, czyli miasteczko, które dało początek Starachowicom. Jak mówi autorka tekstów Aneta Marciniak, te opowieści są przeznaczone dla dzieci, więc zostały tak dobrane, by przekazywać klimat i charakter dawnego Wierzbnika w sposób dla nich zrozumiały i ciekawy.
– Skupiłam się na klimacie międzywojnia, ale przewijają się tam postacie, które miały znaczący wpływ na życie miasta. Jest więc chłopiec Władek, który marzy o żeglowaniu, to późniejszy marynarz Władysław Wagner. Pokazuję sympatię dwojga młodych ludzi Marysi i Józia, czyli Marii Laskowskiej i Józefa Jedynaka. Pojawiają się dwaj opaci – benedyktyn Radoszewski, zadowolony, że udało mu się kupić ziemię od wdowy Kowalkowej i niezadowolony z tego cysters, któremu tak łakomy kąsek uciekł sprzed nosa – wyjaśnia autorka.
Każda z historii opowiadana jest z perspektywy dziadka Aleksandra. To odwołanie do postaci nieżyjącego już dziennikarza i regionalisty, znawcy historii Wierzbnika i Starachowic, Aleksandra Pawelca.
– Aleksander Pawelec przez lata badał i opisywał historię miasta, jego odbiorcami byli ludzie dorośli, ale jestem przekonana, że gdyby żył, napisałby coś dla najmłodszych. To także forma ocalenia jego postaci od zapomnienia, bo Starachowice wiele mu zawdzięczają – dodaje Aneta Marciniak.
Głosów do podcastów użyczyli starachowiczanie, wśród nich dyrektor Parku Kultury Agnieszka Lasek, wiceprezydent Marcin Gołębiowski, czy autorka tekstów Aneta Marciniak. Ilustracje wykonała Aleksandra Michalska-Szwagierczak.
Wszystkich historii można posłuchać bezpłatnie na stronie internetowej starachowickiego Parku Kultury.
Tytuły podcastów:
1. Dawno, dawno temu…. Był sobie Wierzbnik
2. W dzień targowy. Na wierzbnickim Rynku
3. Bardzo Duża Kamienica
4. Marzenia wierzbnickiego dworca
5. Dzieci Wierzbnika