Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu świętuje w tym roku okrągłe, 240. urodziny. Z tej okazji w sezonie wiosenno-letnim co dwa tygodnie, w ramach akcji „Urodziny fabryki” będą się odbywały: pikniki, warsztaty i saunowanie.
Dr Maciej Chłopek, dyrektor muzeum informuje, że zakład powstał w 1784 roku. W momencie budowy, fabryka była największym zakładem przemysłowym na ziemiach polskich.
– Będziemy promować się jako jedna z niewielu atrakcji w Polsce, szczycąca się najstarszym wciąż działającym zakładem z największym kołem wodnym w kraju – zapowiada.
Od maja do końca wakacji można odwiedzić Maleniec i świętować wspólnie z pracownikami dawnej fabryki.
– Dwa razy w miesiącu będziemy organizować dla państwa „Urodziny fabryki” w Maleńcu. Będzie moc atrakcji z możliwością zwiedzania zakładu, z warsztatami dla starszych i animacjami dla dzieci, a także z fryszowaną kiełbasą i wypiekami z pieca chlebowego. Ponadto, jest tu duże zaplecze rekreacyjne z sauną i balią z zimną wodą czy strumieniem przyfabrycznym, z których będzie można korzystać – zapowiada dyrektor.
Muzeum odwiedzić warto, co potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia. Jak informowało Radio Kielce, placówka została zakwalifikowana do projektu, którego liderem jest Politechnika w Turynie. Zaangażowane w tę inicjatywę są też Węgry, Hiszpania, Francja i Finlandia.
W Maleńcu zwiedzający mogą kuć kosy i robić proch armatni. Ponadto, odtworzono podpiwek fabrykancki z XIX wieku, którym raczą się turyści w sezonie. Właśnie te działania sprawiły, że Muzeum w Maleńcu będzie się promować międzynarodowo.
W 2019 roku ZZH w Maleńcu oraz Stowarzyszenie „W Dolinie Czarnej” zostały wyróżnione w konkursie Narodowego Centrum Kultury pn. „Odkryj Swój Skarb” na najlepsze inicjatywy promujące lokalne dziedzictwo kulturowe. W 2021 roku, jako jedyny obiekt z województwa świętokrzyskiego, dawna fabryka żelaza w Maleńcu została wyróżniona w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”, promującego właściwą realizację prac konserwatorskich przy obiektach zabytkowych. Od 2022 roku Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu jest członkiem Polskiego Komitetu Ochrony Dziedzictw Przemysłowego (TICCIH), skupiającego najwartościowsze i najważniejsze zabytkowe obiekty poprzemysłowe w Polsce.