Warsztaty, spektakle taneczne, wieczór hiszpański czy koncert Anity Lipnickiej – między innymi te wydarzenia wpisują się w program XXII Festiwalu Tańca, na który zaprasza Kielecki Teatr Tańca. Pierwsze spektakle już w ten weekend.
Elżbieta Pańtak, dyrektor KTT podkreśla, że rokrocznie festiwal ściąga wybitych tancerzy, stając się wizytówką stolicy Świętokrzyskiego.
– Na każdym z tych wydarzeń mamy wielu znakomitych gości z teatrów – dyrektorów, kierowników baletu, tancerzy, pedagogów, choreografów. Mamy również media ogólnopolskie, więc jest to bardzo duża promocja miasta. Dotychczas gościliśmy wspaniałe gwiazdy, jak np. tancerze Baletu Narodowego ze spektaklami „Carmen”, „Cudowny mandaryn”, czy artyści Opery Bałtyckiej z Gdańska ze spektaklem „Don Kichot”. Mamy dużą listę wspaniałych wydarzeń – wyjaśnia.
„Syrenka Ariel” dla małych i dużych
W tym roku również nie zabraknie ciekawych propozycji, a pierwszą będzie pokaz spektaklu familijnego „Syrenka Ariel”: pierwszy, 5 kwietnia – dla szkół (godz. 10.00), drugi, 6 kwietnia (o godz. 17.00) – dla wszystkich zainteresowanych. Jak mówi Elżbieta Pańtak, widzowie polubili tę wersję bajki Disneya.
– Od premiery, a ta odbyła się we wrześniu 2023 roku, „Arielkę” zobaczyło około 13 tys. widzów. Dla nas jest to naprawdę duża liczba i bardzo się cieszmy z tego zainteresowania. Zawsze widownia jest pełna – zaznacza.
Na pewno propozycją dla wszystkich miłośników tańca będą wieczorne wydarzenia. 18 kwietnia, o godz. 19.30 rozpocznie się „Wieczór Hiszpański Taniec i Muzyka”. Wystąpią tancerki: Małgorzata Matuszewska, Anna Mendak, którym na żywo będzie towarzyszył zespół muzyczny.
– Zobaczymy naprawdę wspaniałe, ogniste tańce hiszpańskie i piękne kostiumy. Myślę, że to będzie wspaniała uczta dla duszy – zaznacza dyrektor KTT.
Pedagodzy z różnych stron świata
Także 18 kwietnia rozpoczną się 37. Międzynarodowe Warsztaty Tańca Jazzowego, które potrwają do 21 kwietnia. Izabela Lato z KTT zaznacza, że zajęcia poprowadzą tancerze z różnych stron świata.
– Przyjeżdżają do nas pedagodzy z Francji, RPA, będzie też choreografka z Ukrainy, która jest naszą rezydentką oraz nasi stali pedagodzy z Polski. Z warsztatów będą mogły skorzystać osoby, które już tańczą. To nie są zajęcia dla osób poczatkujących, ale średniozaawansowanych – podkreśla.
Uczestnicy mogą wybierać z różnych technik, m.in. contemporary fusion, modern jazz, jazz fusion, modern jazz z elementami drążka jazzowego, lyrical jazz, jazz, modal technique underground, czy contemporary.
Zajęcia poprowadzą pedagodzy z KTT: Elżbieta Pantak, Grzegorz Pantak i Małgorzata Ziółkowska, ale także Antonina Kaminskaya, Thierry Verger czy Hope Maimane.
Zapisy już trwają. Szczegóły na internetowej stronie KTT.
Koncertowy pokaz
Grzegorz Pańtak, zastępca dyrektora KTT wyjaśnia, że z myślą również o uczestnikach warsztatów, 19 kwietnia pokazane zostaną dwa przedstawienia.
– Jednym jest „Faust-Haust” – spektakl KTT w choreografii Małgorzaty Ziółkowskiej, który jesienią był prezentowany jako premiera. Jest to spektakl mroczny, choć nie przerażający. Mimo to polecamy go dla widzów od 16. roku życia. Natomiast w drugiej części zaprezentują się studenci kierunku taniec z Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi – wyjaśnia.
Grzegorz Pańtak zwraca uwagę również na widowisko taneczno-muzyczne, zatytułowane „Śnienie”, które odbędzie się 21 kwietnia. Tego dnia, o godz. 18.00 wystąpi Anita Lipnicka, której będą towarzyszyć artyści KTT.
– KTT wystąpi do siedmiu z 15 utworów. To jest ciekawa współpraca, choć nie pierwszy taki rodzaj działania, bo KTT występował już w koncertach z Czesławem Niemenem, Michałem Milowiczem, Justyną Steczkowską, Andrzejem Piasecznym. Takie łączenia są dla nas ciekawe. Tym razem menadżerka Anity Lipnickiej, Małgorzata Wnuk zaproponowała nam taką współpracę. Mamy nadzieję, że dla państwa to będzie ciekawe do obejrzenia, a dla nas jest to wspaniałe wyzwanie – podkreśla.
Być może to będzie początek współpracy, który będzie miał ciąg dalszy podczas kolejnych koncertów Anity Lipnickiej.
Święto z premierą
Pod znakiem premiery upłynie wieczór 26 kwietnia. W pierwszej części widzowie zobaczą odnowiony spektakl „Zobacz jazz”, natomiast w drugiej pokazana zostanie najnowsza propozycja, zatytułowana „The Black Wedding” („Czarny ślub”). Grzegorz Pańtak wyjaśnia, że autorem choreografii jest południowoafrykański twórca, Hope Maimane.
– „The Black Wedding” to jest spektakl o symbolice znanej wszystkim, opiera się na trzyosobowej relacji damsko-męskiej. Taniec potrafi rozbudować takie proste zagadnienia dramatyczne w ciekawy sposób. W spektaklu wystąpi nasz cały zespół, a w partiach solowych: Małgorzata Kowalska, Klaudia Tkaczyk i Piotr Ziółkowski. W muzyce usłyszymy fragmenty „Bolera”, ale też muzykę współczesną – taki ciekawy kolaż – zapowiada.
Tym, co łączy oba spektakl jest taniec jazzowy.
Festiwal zakończy się 29 kwietnia Galą z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Odczytane zostanie orędzie napisane na to święto, a wystąpią: artyści Polskiego Baletu Narodowego Junior, KTT oraz dzieci i młodzież Szkoły KTT.
Pełny program festiwalu oraz informacja o biletach na internetowej stronie KTT.