Pochodzący z Końskich prof. Marcin Jasiński opracował ze swoim zespołem naukowców nową, tańszą i bezpieczniejszą metodę pozyskiwania półproduktów do produkcji leków i środków ochrony roślin.
Osiągnięcie zostało wyróżnione wpisem w prestiżowym portalu internetowym dedykowanym syntezie organicznej, Organic Chemistry Portal.
Prof. Marcin Jasiński jest kierownikiem Katedry Chemii Organicznej i Stosowanej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego. Informuje, że obecnie jedna czwarta leków na rynku to związki chemiczne zawierające fluor. Dotąd, aby pozyskać niektóre związki tego typu, trzeba było korzystać z łatwopalnego acetylenu. Przełomowym odkryciem jest zastąpienie niebezpiecznego gazu inną substancją.
– Acetylen jest gazem toksycznym i palnym, a w połączeniu z tlenem jest wybuchowy. Dlatego zastosowanie go w produkcji przemysłowej jest obwarowane wieloma ograniczeniami i wiąże się z niebezpieczeństwami – wyjaśnia.
Substancja, którą zastosowali naukowcy jest dostępna na rynku w formie krystalicznej i jest pochodną acetylenu. To tzw. merkaptoacetaldehyd. Co ważne, w opracowanej metodzie z użyciem tej substancji reakcje w kolbie zachodzą kaskadowo, jedna po drugiej, co znacząco skraca czas produkcji. Profesor dodaje, że ta metoda jest łatwa w realizacji i bezpieczna, dzięki czemu umożliwia produkcję na większą skalę.
– Myślę, że największym osiągnięciem tego projektu jest fakt, że opracowaliśmy bardzo skuteczną metodę pozyskiwania półproduktów, które można dalej modyfikować na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, agrochemikaliów, nawozów sztucznych czy polimerów i innych zaawansowanych materiałów – dodaje.
Metoda, choć nowatorska dla nauki, nie została przez naukowców z Łodzi opatentowana.
– Nasze osiągnięcia naukowe powinny być ogólnodostępne, więc ich nie licencjonujemy. Zainteresowanie tą metoda jest bardzo duże. Kontaktują się z nami grupy badawcze z zagranicy, obecnie współpracujemy z kolegami z dużego ośrodka naukowego w Tiencinie w Chinach. Mamy dobre kontakty w Ukrainie i Niemczech. Nawiązujemy współprace, które umożliwiają nam rozwijanie tej metody – opowiada prof. Marcin Jasiński.
Co ciekawe, jak często w nauce bywa, odkrycie prof. Marcina Jasińskiego zostało dokonane przypadkiem.
– Jeden z doktorantów pracował nad syntezą innych substancji i w kolbie znalazł ten ciekawy półprodukt. Zaczęliśmy go badać i modyfikować procedurę, by była jak najwydajniejsza. I stąd to nasze osiągnięcie – wyjaśnia.
Więcej o pracy prof. Marcina Jasińskiego można znaleźć pod linkiem: https://www.chemia.uni.lodz.pl/katedra-chemii-organicznej-i-stosowanej/struktura-katedry/profil/marcin-pawel-jasinski
Prywatnie Marcin Jasiński jest gitarzystą koneckiego zespołu UZI: https://www.youtube.com/@uzi_official5499/featured
Oryginalny naukowy artykuł chemika o nowej metodzie.