Sąd Okręgowy w Kielcach rozpatrywał w czwartek, 4 kwietnia kolejne protesty wyborcze kandydatów w wyborach samorządowych.
W czasie kampanii sprawy związane z rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji są rozpatrywane w ciągu 24 godzin.
Jedna z nich dotyczyła komentarza, który Ksenia Buglewicz, kandydatka do kieleckiej rady miasta z KWW Maciej Bursztein, zamieściła na portalu społecznościowym Facebook. Pojawiły się w nim nieprawdziwe informacje dotyczące liczby interpelacji złożonych w mijającej kadencji przez kandydata na prezydenta Kielc, a obecnego radnego Kamila Suchańskiego.
Sędzia Jan Klocek, rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach mówi, że zgodnie z decyzją sądu, kandydatka musi usunąć komentarz i przeprosić Kamila Suchańskiego. Ponadto, ma sprostować nieprawdziwe informacje, że jest on autorem jedynie 21 interpelacji, gdy w rzeczywistości było ich 161.
Kolejny wniosek w trybie wyborczym złożył wójt Górna Przemysław Łysak. Chciał, aby jego kontrkandydat Grzegorz Skiba zaprzestał prowadzenia na portalu społecznościowym profilu „Lepsza Gmina Górno”, gdzie rzekomo rozpowszechnia nieprawdziwe informacje, dyskredytujące obecne władze.
W tej sprawie sąd oddalił wniosek. Decyzje sądu są nieprawomocne.