Najstarszy budynek mieszkalny w Starachowicach, pochodzący z 1836 roku, został zakupiony przez prywatną firmę STAR SAN DUO, zajmującą się renowacją STAR-ów. Po kapitalnym remoncie obiekt ma zostać przekazany miastu, aby służył mieszkańcom.
Dom przy ul. Sportowej przez ostatnie kilkanaście lat był w rękach prywatnych. Obecnie jest w bardzo złym stanie konserwatorskim, ale zostanie wyremontowany. Paweł Pater, współwłaściciel firmy, która kupiła dom zapowiada, że obiekt przejdzie gruntowną renowację pod okiem konserwatora zabytków.
– Jeszcze w tym roku zmieniony zostanie dach i zabezpieczone fundamenty, a teren wokół zostanie zagospodarowany. Remont wnętrz to perspektywa przyszłego roku – poinformował.
Firma deklaruje przekazanie miastu wyremontowanego budynku na cele ogólnoużytkowe. Prezydent Marek Materek zapowiada, że prawdopodobnie będzie się tu mieścił punkt informacji turystycznej, dostępny do zwiedzania. W dowód uznania za gest przedsiębiorcy, prezydent przekazał na jego ręce figurę Św. Barbary, patronki miasta.
Budynek przy ul. Sportowej 18 w Starachowicach to najstarszy zachowany obiekt mieszkalny w mieście, powstały w latach 1836-42 – mówi dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach Paweł Kołodziejski.
– Pierwsza połowa XIX wieku to był czas budowania zespołu wielkopiecowego. Huta miała dać 400 miejsc pracy. Projektantem powstającego wówczas osiedla był inż. Jan Łęski, który stawiał na murowane, solidne obiekty, mające służyć na lata. Powstało wtedy osiedle 18 domków dla pracowników, majstrów oraz budynek administracji, w którym mieści się aktualnie Muzeum PTTK. Tak tworzyła się pierwsza oś Starachowic z budynkami robotniczymi. Domki były niewielkie, miały około 36 metrów kwadratowych, a składała się na nie główna izba, sień i komora. Do każdego przynależała także komórka i niewielki ogródek – wyjaśniał dyrektor Muzeum.
Z powstałych wówczas 18 domków, pozostał tylko jeden. To właśnie ten obiekt wyremontuje firma STAR SAN DUO. To niejedyna inicjatywa firmy na rzecz miasta. Kilka lat temu kupiła ona armatę produkowaną przed II wojną światową w Zakładach Starachowickich, a później przekazała ją jako depozyt do Muzeum Przyrody i Techniki. Jest także fundatorem kilku ciężarówek stojących na starachowickiej ścieżce STAR-a.