– Nieposłuszeństwo wobec ojca, to ciężkie przewinienie, zasługujące na karę – taki morał płynie z kolejnej części księgi drugiej „Kroniki dziejów Polski” mistrza Wincentego Kadłubka. Emisja na antenie Radia Kielce we wtorek, 9 kwietnia, o godz. 20.50.
Przypomnimy. Jest schyłek XI wieku. Władzę w kraju sprawuje Władysław Herman. Ociężały i chorujący na nogi, oddał zarząd kraju w ręce swojego palatyna (czyli zarządcy dworu) Sieciecha, który stopniowo wzmacniał swoją pozycję, otaczał się zaufanymi ludźmi, bił nawet monety z własnym wizerunkiem. To wywołuje duże niezadowolenie, a jego przeciwnicy w 1093 roku wydostają z klasztoru syna Władysława Hermana – Zbigniewa o niedynastycznym statusie i przy pomocy księcia czeskiego Brzetysława organizują jego powrót do kraju. Zbigniew staje przeciwko ojcu, choć ostatecznie ponosi klęskę.
W tym odcinku Wincenty Kadłubek ustami narratora Jana odniósł się do niewłaściwych zachowań Zbigniewa. Jak mówi prof. Beata Wojciechowska, mediewistka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, pokonany przez ojca Zbigniew stał się zuchwały, zarozumiały i za wszelką cenę dążył do władzy.
– Wincenty przywołując starożytne przykłady przestrzegał, że takie postawy mogą prowadzić do ojcobójstwa. Zestawiając symbolikę owiec i kozłów ukazał dwie przeciwstawne postawy: cichości, pokory i posłuszeństwa oraz zatwardziałości, krnąbrności, hardości i buntowniczości – zaznacza.
„Kronikę dziejów Polski” Wincentego Kadłubka w interpretacji Andrzeja Pieczyńskiego z komentarzem naukowym prof. Beaty Wojciechowskiej można usłyszeć na antenie Radia Kielce w każdy wtorek, o godz. 20.50. Wszystkie dotychczasowe odcinki, w formie podcastu są dostępne na portalu Radia Kielce: wielkaliteratura.online.