Bogdan Białek, znany kielecki społecznik, twórca Stowarzyszenia imienia Jana Karskiego i miesięcznika „Charaktery” zadebiutował jako poeta, choć przyznaje, że pierwszy wiersz opublikował będąc jeszcze w wieku nastoletnim. Tomik wierszy „Ostatni Hiob” inspirowany biblijną księgą wydała kielecka oficyna „Teofrast”. Dziś (wtorek, 9 kwietnia) w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach autor spotkał się z czytelnikami.
Podobnie jak kulturowy pierwowzór, bohater liryczny tomiku poszukuje odpowiedzi na pytanie o sens niezawinionego cierpienia. Taki bohater może być alter ego zarówno autora, jak i czytelnika – wyjaśnia Bogdan Białek mówiąc, że ostatnie kilkadziesiąt lat to czas zamętu, w którym ludzie czują się zagubieni w poszukiwaniu wartości i przez to często cierpią, nie znajdując źródeł swego bólu. Autor nie zgadza się z opinią, że większość interpretatorów biblijnej księgi utożsamiała ból Hioba z jakimiś grzechami, których nawet nieświadomie mógł się dopuścić. Bogdan Białek przypomniał, że w judaizmie funkcjonuje też interpretacja mówiąca o dziedziczeniu win, stąd ważne jest by żyć godnie i uczciwie, bo będzie to miało bezpośredni wpływ na przyszłe pokolenia. Wiersze, które układają się w kształt poematu powstawały podczas pobytu autora w Meksyku i były inspirowane kontrastem jaki wywoływał widok majestatycznej przyrody z ubóstwem i pokorą miejscowej ludności.
Podczas spotkania w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej poezję Bogdana Białka interpretował aktor Andrzej Cempura, a muzycznie ilustrował ją Włodzimierz Kiniorski. Spotkanie prowadził Piotr Żak. Tomik wierszy „Ostatni Hiob” Bogdana Białka można kupić w Stowarzyszeniu imienia Jana Karskiego w Kielcach i w Internecie.