Kosz na śmieci zgniatający odpady, kamery do śmieciarek zarządzane przez sztuczną inteligencję czy w pełni elektryczny samochód do odbioru śmieci. W kieleckim ośrodku wystawienniczym trwają 24. Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami – EKOTECH. Swoje produkty prezentuje niemal 80 wystawców z Polski i zagranicy.
Jednym z najbardziej innowacyjnych rozwiązań jest CitySolar, czyli kosz na śmieci zaprezentowany przez firmę Elkoplast Poland. Martyna Samsel z Elkoplast wyjaśnia, że dzięki panelom fotowoltaicznym urządzenie jest zasilane energią słoneczną. Pojemnik zgniata odpady, które są do niego wrzucane, dzięki czemu może zmieścić ich więcej – nawet 1200 litrów.
– Jest to produkt nastawiony na aglomeracje miejskie, czyli na miejsca gdzie przepływ osób w ciągu dnia jest spory. Mówimy tu o deptakach, bulwarach, czy takich miejscach jak lotniska lub przystanki – tłumaczy Martyna Samsel.
– Poziom napełnienia możemy monitorować dzięki specjalnej aplikacji. Przy pełnym naładowaniu paneli słonecznych pojemnik może funkcjonować nieprzerwanie przez 2-3 miesiące. Istnieje możliwości zwiększenia jego pojemności po dołożeniu dodatkowego panelu tylnego. Wtedy do środka zmieści się nawet 2 tys. litrów odpadów – podkreśla przedstawicielka Elkoplast.
Tegoroczną premierą jest m.in. zaprezentowany przez firmę GLOBTRAK Polska system czterech kamer zapewniających kierowcy pełny przegląd otoczenia samochodu. Kamerami zarządza sztuczna inteligencja. Matusz Haba, product manager GLOBTRAK Polska, wyjaśnia, że przedstawione rozwiązanie ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa.
– Kamery na żywo pokazują kierowcy wszystkie osoby, które znajdują się w pobliżu pojazdu, jednocześnie ostrzegając go o tym zarówno dźwiękowo jak i wizyjnie. To rozwiązanie pozwala na wyeliminowanie martwych stref w pobliżu śmieciarki w trakcie odbioru odpadów na terenie miasta – wyjaśnia.
System czterech szerokokątnych kamer o polu widzenia 190 stopni każda, pozwala na uzyskanie obrazu z każdej strony, w tym z lotu ptaka.
– Na rynku do tej pory można było znaleźć podobne rozwiązania. Jednak systemy te były pozbawione sztucznej inteligencji. Co prawda można było zobaczyć co się dzieje wokół pojazdu, ale kierowca nie był informowany o potencjalnym zagrożeniu. System, który prezentujemy analizuje sylwetki osób, które znajdują się blisko pojazdu. Kierowca otrzymuje informacje o zagrożeniu na kilka sposobów. Mamy dwie strefy detekcji. Żółtą – ostrzegawczą oraz czerwoną, która nakazuje natychmiastowe zatrzymanie się z uwagi na ryzyko zderzenia. Dodatkowo kierowca pojazdu otrzymuje sygnał dźwiękowy, w postaci pikania jak w przypadku czujników cofania – tłumaczy Matusz Haba.
Nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie z zakresu pozyskiwania surowca do budowy dróg zaprezentowała firma Recykl. Mowa tu o SMAPOL, czyli dodatku do mieszanek mineralno-asfaltowych, który jest pozyskiwany ze zużytych opon. Grzegorz Kamiński, dyrektor oddziału firmy Recykl w Chełmie wyjaśnia, że przedstawione rozwiązanie pozwala w skuteczny sposób wykorzystać odpady, które do tej pory często były spalane.
– Ten dodatek ma dwie funkcje. Ułatwia aplikację asfaltu na drodze i jednocześnie jest elementem zbrojącym nawierzchnię. Nasza firma oprócz produkcji tego dodatku zajmuje się pozyskiwaniem granulatu gumowego ze zużytych opon. Odzyskujmy też kord stalowy, który jest ponownie wykorzystywany w odlewniach – mówi.
– W przeszłości opony były głównie spalane. Teraz jednak stawia się na zamknięcie obiegu w gospodarce i maksymalne wykorzystanie surowców zawartych w produktach w celu stworzenia z nich czegoś nowego – dodaje Grzegorz Kamiński.
Oprócz EKOTECH w Targach Kielce odbywają się też targi Autostrada Nowa Infrastruktura. W czasie tego wydarzenia eksperci debatują o przyszłości świętokrzyskich dróg, bezpiecznym oświetleniu jezdni w całym kraju oraz finansowaniu projektów infrastrukturalnych. Oba wydarzenia zakończą się jutro (czwartek, 11 kwietnia).