W piątek (12 kwietnia) po raz dziewiąty odbędzie się Kielecki Marsz Katyński. Wydarzenie jest związane z corocznymi obchodami Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Celem jest upamiętnienie obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej zamordowanych wiosną 1940 roku przez NKWD.
Dr Robert Piwko, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach przypomina, że zbrodnia w Katyniu odcisnęła swoje piętno także na mieszkańcach województwa świętokrzyskiego. Spośród niemal 22 tys. ofiar, ponad 2 tys. pochodziło lub było związanych z międzywojenną Kielecczyzną.
W tym roku Kielecki Marsz Katyński rozpocznie się od zbiórki na Placu Artystów w Kielcach w piątek o godz. 11.30.
– Po przywitaniu gości odbędzie się wystąpienie Marka Jończyka z referatu badań historycznych IPN w Kielcach. Wykład będzie poświęcony znaczeniu Katynia, genezie tych zdarzeń oraz ich konsekwencjom. Później rozpocznie się marsz. W ciszy i zadumie przejdziemy ul. Kapitulną w pobliżu katedry, przez skrzyżowanie ulic Jana Pawła II i Ściegiennego w kierunku Wojewódzkiego Domy Kultury. Za stadionem piłkarskim skręcimy w ul. Barabasza i dalej ul. Gagarina przejdziemy do skweru Pamięci Ofiar Katynia, gdzie odbędzie się główna część uroczystości 84. rocznicy Zbrodni Katyńskiej – zapowiada.
Robert Piwko dodaje, że w ramach tegorocznej IX edycji Kieleckiego Marszu Katyńskiego będzie można usłyszeć ostatnie słowa spisane przez ofiary Zbrodni Katyńskiej oraz wspomnienia ich najbliższych. W trakcie uroczystości uczniowie kieleckich szkół odczytają fragmenty listów, które wysłano do jeńców wojennych tuż przed ich rozstrzelaniem w Katyniu.
W ramach wydarzeń towarzyszących, w sobotę (13 kwietnia) o godz. 10.00 odbędzie się złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku Zbrodni Katyńskiej na Cmentarzu Partyzanckim i przy Pomniku Sybiraków na Cmentarzu Starym w Kielcach. Symboliczne upamiętnienie ofiar odbędzie się także w piątek, 19 kwietnia, o godz. 11.30 – przy pomniku Ofiar Katynia, Charkowa i Miednoje w Hucie Szklanej.
Organizatorami Kieleckiego Marszu Katyńskiego są: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach i Stowarzyszenie „Kielecka Rodzina Katyńska”. Wydarzenie współorganizuje Kuratorium Oświaty w Kielcach.
Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna, NKWD, wymordowała niemal` 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez Związek Sowiecki wschodniej części Polski. Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, jeńców ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie.
Kolejne egzekucje przeprowadzono w więzieniach: w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. Władze ZSRS postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych Polaków, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Ojczyznę.
W 2007 roku Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.