Profesor Beata Wojciechowska, dotychczasowa dziekan Wydziału Humanistycznego UJK została wybrana nowym rektorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
W czwartek (11 kwietnia) w rektoracie kieleckiej uczelni odbyły się wybory, w których wystartowało troje kandydatów. Oprócz profesor Beaty Wojciechowskiej, o fotel rektora walczyli profesor Barbara Gawdzik, prorektor do spraw kształcenia UJK oraz profesor Jacek Semaniak, obecnie prezes Głównego Urzędu Miar, który po 4 latach chciał odzyskać władzę w UJK.
W pierwszej turze głosowało 100 elektorów. Nie udało się wybrać rektora, bo żaden z kandydatów nie uzyskał ponad 50 procent poparcia. Profesor Barbara Gawdzik zdobyła 38 głosów, profesor Beata Wojciechowska 37, a profesor Jacek Semaniak 25.
Prezes Głównego Urzędu Miar pogratulował swoim konkurentkom przejścia do drugiej tury.
– Bardzo jest istotne to, aby te wybory nie podzieliły środowiska, żeby po tych wyborach uniwersytet zachował się jak jeden sprawny organizm, w którym się nie tylko efektywnie pracuje, ale pracuje się z radością i otwartością, życzliwością dla innych – mówił profesor Jacek Semaniak.
Druga tura rozpoczęła się o godzinie 15.00, a o 17.00 poznaliśmy wynik. Na profesor Beatę Wojciechowską oddano 55 głosów, a na profesor Barbarę Gawdzik 45.
Rektor elekt, tuż po ogłoszeniu wyników zapowiedziała, że chce współpracować ze wszystkimi, również z osobami, które na nią nie zagłosowały.
– To jest dzień bardzo ważny dla mnie. Co prawda dopiero od 1 września obejmę urząd rektora, ale społeczność akademicka obdarzyła mnie zaufaniem i zrobię wszystko, aby tego zaufania nie zawieść – zapewniła.
Profesor Beata Wojciechowska zapowiada, że wśród celów, które sobie stawia są: rozwój i umiędzynarodowienie badań naukowych oraz twórczości artystycznej, utrzymanie wysokiego poziomu kształcenia, wspieranie inicjatyw studenckich, zadbanie o infrastrukturę uczelni.
Profesor Beata Wojciechowska przez wiele lat kierowała Instytutem Historii UJK. W swoim dorobku ma ponad sto dwadzieścia różnego rodzaju prac naukowych, w tym cztery monografie. Publikowała w czasopismach i wydawnictwach naukowych polskich, czeskich, słowackich, niemieckich, kanadyjskich, fińskich i holenderskich. Wśród jej zainteresowań badawczych są między innymi medycyna średniowieczna, kary kościelne w Polsce średniowiecznej, religijność średniowieczna oraz historia regionalna.
Nowy rektor elekt UJK obejmie władzę 1 września.
Profesor Beata Wojciechowska urodziła się w 1963 r. w Kielcach. W 1982 r. ukończyła II liceum Ogólnokształcące im. J. Śniadeckiego w Kielcach. Podczas studiów w Instytucie Historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, podjętych w 1982 r., aktywnie działała w Studenckim Naukowym Kole Historyków, którego była przewodniczącą w latach 1983-1986.
W 1987 r. obroniła z wynikiem bardzo dobrym pracę magisterską Dziecko w kulturze Polski średniowiecznej, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Stanisława Byliny. W tym samym roku, w wyniku przeprowadzonego postępowania konkursowego, została zatrudniona jako asystent w Zakładzie Historii Średniowiecznej Instytutu Historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Od 1988 r. uczestniczyła w zebraniach Pracowni Dziejów Społeczeństwa i Kultury Średniowiecznej w Instytucie Historii PAN w Warszawie. W 1992 r. odbyłam staż naukowy w Instytucie Historii PAN w Warszawie. Przedmiotem jej badań była kultura tradycyjna polskiego średniowiecza, a w szczególności problematyka roku obrzędowego. Efektem tych zainteresowań była rozprawa doktorska Obrzędy doroczne w ludowej kulturze tradycyjnej polskiego średniowiecza, którą obroniła w lutym 1997 r. w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Od października 1997 r. została zatrudniona jako adiunkt w Zakładzie Historii Średniowiecznej Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach. W 2010 r. uzyskała habilitację na podstawie książki, Ekskomunika w Polsce średniowiecznej. Normy i funkcjonowanie, która uzyskała Nagrodę KLIO II stopnia w kategorii monografii naukowej. W 2011 r. została zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego. W 2021 r. uzyskała tytuł profesora w dziedzinie nauk humanistycznych.
W latach 2012-2020 pełniła funkcję dyrektora Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, a od 2020 r. piastuje funkcję dziekana Wydziału Humanistycznego.
W latach 1999-2002 była kierownikiem Studiów Podyplomowych w Instytucie Historii wówczas Wyższej Szkoły Pedagogicznej, a następnie Akademii Świętokrzyskiej. W latach 1999-2002 pełniła funkcję sekretarza redakcji „Almanachu Historycznego”.
Od 1989 r. jest członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego i Komitetu Okręgowego Olimpiady Historycznej w Kielcach. Od 2012 r. pełni funkcję przewodniczącej tegoż Komitetu. Od 2008 r. wchodzi w skład Rady Wydziału Humanistycznego. W 2014 r. została Senatorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.