Pochodzący z Kielc aktor, Wiesław Gołas będzie patronem Dużej Sceny w budynku przy placu Moniuszki 2b. Uroczystość nadania imienia odbędzie się 27 kwietnia. Wydarzeniu będzie towarzyszył koncert upamiętniający tego znakomitego artystę, zatytułowany „Papkinada”.
Nad przebiegiem wieczoru czuwa Agata Klimczak-Kołakowska, dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury.
– Będzie to zbiór piosenek oraz skeczy, w których występował Wiesław Gołas. Zajęłam się reżyserią, scenariuszem, napisałam również trzy piosenki, które są rodzajem narracji, ponieważ nie chciałam wprowadzać na scenę narratora, a brakowało mi wątku biograficznego. Będą więc: piosenka mamy, piosenka siostry oraz piosenka podsumowująca, czyli „Papkinada”. Tak, jak on sam nazwał ten zawód, mówiąc, że to jedna wielka papkinada, bo postać Papkina towarzyszyła mu przez całe życie. Grał tego bohatera w trzech różnych spektaklach, u trzech różnych reżyserów – wspomina.
Wystąpią artyści związani z lokalną sceną, choć nie zabraknie gości. Pojawią się m.in. Aleksandra Lipińska, Teresa i Mirosław Bielińscy, Beata Wojciechowska, Jacek Bończyk, Marcin Brykczyński, Damian Łukawski, Bartłomiej Nowosielski, Łukasz Oleś, Marcel Sabat, Adrian Wajda i Chór „Mała Fermata” pod kierownictwem Magdaleny Sitkowskiej. Za aranżacje odpowiadają Wojciech Lipiński i Piotr Sitkowski.
Widowisko „Papkinada” nie będzie jedynym elementem uroczystości. Agata Klimczak-Kołakowska tłumaczy, że będą się one składały z kilku elementów.
– 27 kwietnia zapraszamy najpierw na odsłonięcie tablicy przed sceną. Zrobimy to około godz. 18.30, a o godz. 19.00 zaczyna się widowisko „Papkinada”. Będzie trwało około 1,5 godziny. Po koncercie, w ramach edukacji, ale też w celu przybliżenia postaci Wiesława Gołasa, zaplanowaliśmy otwarcie wystawy w foyer. Będzie miała formę zbioru różnego rodzaju pamiątek, które opowiadają o związkach aktora z Kielcami, ponieważ będzie nakierowana na czas dzieciństwa, lat szkolnych, działalności w Armii Krajowej oraz późniejszej kariery. Rodzina z chęcią udostępniła mi te archiwalia. Chciałam więc podziękować rodzinie, ale też Stowarzyszeniu Śniadecczycy, Radiu Kielce i TVP3 Kielce za udostępnienie wspaniałych materiałów, które będą mogli państwo obejrzeć, jak również usłyszeć – zaznacza.
Udział w uroczystości zapowiedzieli goście. Tę listę otwiera rodzina Wiesława Gołasa.
– Będzie Agnieszka Gołas-Ners, czyli córka Wiesława Gołasa, autorka książek o aktorze – mówi Agata Klimczak-Kołakowska i dodaje: – Będzie pan Roman Dziewoński, czyli syn Edwarda „Dudka” Dziewońskiego – reżyser, osoba zaprzyjaźniona z rodziną Gołasów, skarbnica wiedzy, anegdot i wspomnień o Wisławie Gołasie, będzie pani Magdalena Zawadzka, aktorka, wieloletnia przyjaciółka Wiesława Gołasa, żona Gustawa Holoubka, z którym Wiesław Gołas był chyba najmocniej związany w swoim życiu zawodowym. Pani Magda cieszy się z tego wydarzenia, bo mówiła, że Kielce zawsze były obecne w życiu Wiesława Gołasa – mówi.
Nadanie imienia Wiesława Gołasa Dużej Scenie w budynku przy placu Moniuszki 2B będzie kolejną formą upamiętnienia artysty w Kielcach. W alei sław w 2022 roku zostało odsłonięte popiersie aktora, natomiast do rady miasta został złożony wniosek o nadanie Wiesławowi Gołasowi honorowego obywatelstwa.