Sadzonki buków, dębów, lip i klonów można odebrać w piątek (12 kwietnia) we wszystkich 429 nadleśnictwach w Polsce. Leśnicy rozdają drzewka wszystkim chętnym, w tym gospodarzom domów jednorodzinnych, którzy chcą zazielenić swój teren.
Do Nadleśnictwa Daleszyce przyjechał m.in. pan Tomasz z Mójczy.
– Przyjechałem głównie po lipę, ponieważ jej kwiaty są bardzo dobre dla moich pszczół. Chcę zabrać i posadzić także olszynę, ponieważ jest piękna – dodaje.
Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce informuje, że dziś rozdaje sadzonki lipy i buka, które zostały wyprodukowane w szkółce w Sukowie.
– To sadzonki jednoroczne, ale są ładnie wyrośnięte. Myślę, że jeszcze w tym sezonie wegetacyjnym będą cieszyć oko. Przyjmą się, ponieważ są to sadzonki z bryłką, czyli skupionym systemem korzeniowym, zaopatrzonym w długo rozkładające się nawozy – tłumaczy leśnik.
Paweł Kosin dodaje, że warto przemyśleć, czy i gdzie posadzimy drzewo.
– Dzisiaj jest małe, ale będzie sukcesywnie rosło i za kilka bądź kilkanaście lat będzie potężnym drzewem. Będzie dawało cień, ale może też zasłaniać okna – dodaje.
W ogólnopolską akcję SadziMy włączyło się również Nadleśnictwo Marcule rozdając sadzonki drzew. W Marculach leżących na pograniczu województw świętokrzyskiego i mazowieckiego można także oglądać magnolie kwitnące w arboretum przy nadleśnictwie.
Leśnicy rozdawali sadzonki w arboretum i w Iłży. Głównie były to gatunki drzew leśnych, czyli lipy, buki, sosny i gatunki biocenotyczne, a więc jarzębina i czarny bez, mówi opiekun arboretum Radosław Koniarz.
– Każdy jednak chciałby dostać sadzonkę magnolii, ale tych nie rozdajemy, bo jest ona gatunkiem ogrodowym, a nie leśnym. Za to można je u nas podziwiać, a mamy kilkanaście odmian w różnych kolorach. Już zakończyło się kwitnienie śnieżnobiałej magnolii kobuz, ale zaczynają kwitnąć następne. To np. odmiana żółta rzeka, czy żółty ptak o cytrynowożółtych, dużych kwiatach – wyjaśnia.
Magnolia wymaga żyznej gleby i dobrej wilgotności. W pierwszych latach wzrostu można je na zimę okrywać growłókniną, czy gałęziami drzew iglastych, trzeba chronić bryłę korzeniową przed silnymi mrozami.
Arboretum w Marculach jest czynne w sobotę i niedzielę.
Lista nadleśnictw w regionie świętokrzyskim jest dostępna na stronie internetowej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.