Specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wykonują coraz więcej zabiegów oszczędzających piersi w przypadku kobiet cierpiących na ten typ nowotworu.
10 lat temu takich zabiegów w kieleckim ośrodku onkologicznym wykonywano ok. 20 proc., natomiast obecnie to już ok. 60 – 70 proc.
Artur Bocian, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej z Kliniki Chirurgii Onkologicznej w ŚCO podkreśla, że operacje oszczędzające pierś są znacznie korzystniejsze dla pacjentki, niż zabiegi radykalne.
– W naszym szpitalu operacje oszczędzające są głównym elementem chirurgicznego leczenia raka piersi. Wykonujemy coraz więcej tych zabiegów, aby minimalizować leczenie chirurgiczne. To dla kobiety wiele korzyści. Po leczeniu ma przede wszystkim własną pierś. Oczywiście jest możliwość rekonstrukcji piersi i takie zabiegi też wykonujemy – dodaje Artur Bocian.
Zabiegi rekonstrukcji piersi w ŚCO są wykonywane od 2011 roku. Obecnie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii rocznie z powodu raka piersi leczonych jest około 700 kobiet.
Prof. Rafał Matkowski, specjalista chirurgii onkologicznej z Dolnośląskiego Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii informuje, że ogólnopolskie dane dotyczące wykonywania zabiegów oszczędzających nie są tak optymistyczne, jak te świętokrzyskie.
– W Polsce wciąż za mało wykonywanych jest zabiegów oszczędzających. Wciąż nadużywa się zabiegów amputacyjnych. Operacji oszczędzających powinno się wykonywać minimum 70, a optymalnie nawet 85 proc. Podczas, gdy w naszym kraju jest to zaledwie 50 proc. – zwraca uwagę prof. Rafał Matkowski.
Prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO podkreśla, że obecnie rak piersi jest już chorobą przewlekłą. – Im wcześniej nowotwór wykryty, tym większa szansa na jego wyleczenie. Mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że obecnie rak piersi jest chorobą przewlekłą. Mamy coraz lepszą identyfikację różnych podtypów nowotworu piersi, bo to nie jest tylko jeden rodzaj nowotworu. Co chwilę znajdujemy nowe cząsteczki, nowe możliwości lecenia poszczególnych pacjentów. Szanse na wyleczenie są więc coraz większe. Drogie panie, dbajcie o siebie – apeluje prof. Stanisław Góźdź.
O najnowszych metodach leczenia raka piersi dyskutują w Kielcach specjaliści nie tylko z Polski, ale także z Niemiec. Podczas warsztatów w Świętokrzyskim Centrum Onkologii odbyła się również promocja książki „Chirurgia Piersi” pod redakcją prof. Henryka Witmanowskiego, członka Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej oraz dr Marka Budnera, specjalisty chirurgii onkologicznej Breast Unit w Bad Saarow w Niemczech. To pierwszy tak obszerny podręcznik dla lekarzy.