Pomorscy policjanci przeprowadzili w piątek wieczorem kontrole tzw. przewozów na aplikację. Zatrzymali cztery osoby, odnaleźli również dwie osoby zaginione.
„W piątkowy wieczór odbyła się kolejna akcja policjantów z wydziałów kryminalnych, ruchu drogowego i oddziału prewencji, którzy kontrolowali pojazdy i kierowców świadczących w Gdańsku, Sopocie i Gdyni usługi przewozowe +na aplikację+” – przekazała PAP młodsza aspirant Anna Banaszewska-Jaszczyk z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
Wyjaśniła, że mundurowi sprawdzali posiadanie wymaganych licencji na przewóz osób, obecność w organizmie kierowców alkoholu, bądź środków odurzających i psychotropowych, legalność ich pobytu, wyposażenie pojazdów, ale przede wszystkim prowadzili czynności mające na celu zapobieganie przestępstwom o charakterze seksualnym, do których dochodziło w tego rodzaju transporcie na terenie całego kraju.
W trakcie kontroli prowadzonych w okolicy wytypowanych przez policjantów lokali, klubów i dyskotek na terenie Trójmiasta, wylegitymowano 172 osoby i skontrolowano 171 pojazdów. Przeprowadzono też 160 kontroli bagażu.
„Trzy osoby zostały zatrzymane z uwagi na posiadanie środków odurzających, a jedna w związku z kierowaniem pojazdem po ich zażyciu. Ponadto, jedna z zatrzymanych osób posługiwała się sfałszowanym dokumentem prawa jazdy. Dwóch kolejnych skontrolowanych kierowców prowadziło pojazdy pomimo aktywnych zakazów sądowych” – poinformowała mł. asp. Banaszewska-Jaszczyk.
Dodała, że policjanci wystawili także 23 mandaty karne i sporządzili dwa wnioski o ukaranie do sądu. „Czterem kierującym zatrzymane zostały dowody rejestracyjne. Podczas działań policjanci ujawnili na terenie Gdyni również dwie osoby zaginione” – przekazała.
W policyjnej akcji wzięli także udział funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Granicznej oraz Krajowej Administracji Skarbowej.
Osobom korzystającym z usług taksówek „na aplikację” policja zaleca: jeśli to możliwe, najlepiej podróżować w grupie; sprawdzać zgodności swojego przejazdu z danymi w aplikacji, tj. markę i numer rejestracyjny pojazdu, a w przypadku braku takiej zgodności – najlepiej zrezygnować z przejazdu; pozostawać w kontakcie z bliską osobą, w trakcie przejazdu i po jego zakończeniu; udostępniać bliskiej osobie trasę swojego przejazdu.
„Dobrą praktyką może być ustalenie z bliską osobą +hasła bezpieczeństwa+ w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia. Jeśli czujesz, że grozi Ci niebezpieczeństwo zadzwoń lub napisz wiadomość sms, używając tego hasła. Jeśli czujesz zagrożenie, zadzwoń pod numer alarmowy 112 – powiedz, gdzie jesteś i co się stało” – tłumaczy policjantka.