Ponad milion osób w Polsce jest uzależnionych od alkoholu, a nadużywa go nawet 2,5 mln osób.
Problem alkoholowy w naszym kraju najczęściej dotyczy mężczyzn w średnim wieku, pracowników niższego szczebla lub bezrobotnych, żyjących na niewysokim poziomie ekonomicznym. Kobiet uzależnionych od alkoholu jest natomiast około czterokrotnie mniej niż mężczyzn.
Coraz częściej mamy do czynienia z tzw. alkoholizmem wysoko funkcjonującym – zauważa Jakub Bączek, trener mentalny.
– Są to osoby, które na pierwszy rzut oka świetnie sobie w życiu radzą, robią karierę, zarabiają pieniądze, mają dom i rodzinę. Jednak wieczorami sięgają po alkohol. Być może powodem są docierające do nas negatywne informacje, a być może osłabienie więzi pomiędzy ludźmi, czy zbyt duża liczba bodźców z zewnątrz – wylicza Jakub Bączek.
W badaniach dotyczących liczby osób mających problem z alkoholem, Polska wyprzedza nawet Rosję, którą stereotypowo posądza się o bycie zagłębiem alkoholizmu. Wśród 49 analizowanych państw, Polska znajduje się na niechlubnym 7. miejscu.
Jakub Bączek podkreśla, że alkoholizm, tak jak każde inne uzależnienie, to stan, którego możemy uniknąć, jeżeli nauczymy się regulacji emocji i odpowiedniego podejścia do naszych problemów.
– Na pewno czerwoną lampką dla każdego z nas powinna być sytuacja, w której okłamujemy bliskich na temat ilości wypitego alkoholu. Chodzi o sytuację, gdy np. żona pyta się o to męża, a on odpowiada, że jedno piwo, podczas gdy było to trzy. Czerwona lampka powinna nam się również zaświecić w głowie, gdy już nie możemy sobie odmówić alkoholu. To sytuacja alarmowa i być może w tym momencie warto się już zgłosić po pomoc – mówi Jakub Bączek.
Alkoholizm jest jedną z częstszych chorób w skali globalnej i przyczyną śmierci ok 2,5 mln osób rocznie. Według statystyk, przez alkohol umiera więcej osób, niż przez takie choroby, jak AIDS, czy gruźlica. Alkohol jest także przyczyną wielu patologii społecznych, przestępstw, zabójstw i wypadków drogowych.
W poniedziałek (15. kwietnia) obchodzimy Światowy Dzień Trzeźwości.