Od wtorku (16 kwietnia) kielczanie mogą zgłaszać swoje pomysły w kolejnej, 12. edycji budżetu obywatelskiego. Tym razem ratusz na ich realizację przeznaczy 9,3 mln zł.
Bożena Szczypiór, zastępca prezydenta Kielc przypomina, że obywatelska inicjatywa jest realizowana nieprzerwanie od 2013 roku.
– W tym czasie zgłoszono niemal 1,3 tys. projektów, z których zrealizowano 290 o łącznej wartości ponad 71 mln zł. Jest to imponujący wynik. Nadal obowiązuje podział na projekty inwestycyjne duże, małe, nieinwestycyjne i projekty zielone – mówi.
Bożena Szczypiór dodaje, że w tej edycji budżetu obywatelskiego zacznie obowiązywać nowy regulamin. Dopuszczono m.in. możliwość realizacji projektów zgłaszanych przez mieszkańców Kielc na gruntach należących do spółdzielni mieszkaniowych czy skarbu państwa.
– Myślę, że te zmiany wpłyną korzystnie na funkcjonowanie budżetu obywatelskiego. Są one efektem prac, które prowadzono wspólnie z organizacjami pozarządowymi czy spółdzielniami mieszkaniowymi. Większość kielczan powinna te rozwiązania przyjąć pozytywnie – tłumaczy. Bożena Szczypiór przyznaje, że w każdej edycji pewna część zgłoszonych projektów się powtarza. Dotyczy to najczęściej budowy placów zabaw, ścieżek rowerowych i przyszkolnych boisk.
Szczegóły tegorocznej edycji Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego zostaną przedstawione podczas konferencji prasowej, która odbędzie się we wtorek (16 kwietnia) w kieleckim ratuszu.
Lista zgłoszonych projektów zostanie opublikowana 8 maja. Z kolei pełną listę przedsięwzięć ocenionych pozytywnie i negatywnie poznamy 30 sierpnia, a listę projektów dopuszczonych do głosowania – 17 września. Natomiast 24 września rozpocznie się głosowanie. Na oddanie głosu mieszkańcy będą mieli czas do 7 października. Pomysły zakwalifikowane do realizacji poznamy do 18 października.
Dotąd, jednymi z największych lub najbardziej charakterystycznych projektów zrealizowanych w ramach kieleckiego budżetu obywatelskiego były: budowa pumptracku w Parku Baranowskim i skateparku przy Kadzielni, a także powstanie kilku mini tężni solankowych na kieleckich osiedlach. Zrealizowano także miasteczko rowerowe przy szkole podstawowej numer 33, ogród sensoryczny w parku Dygasińskiego, ścieżki rowerowe, nasadzenia drzew, a także tęczowe ławki czy małą skocznię narciarską przy szkole podstawowej numer 9.