„Zróbmy sobie jaja” – to tytuł konkursu kulinarnego, który odbędzie się w w ramach Świętokrzyskiego Festiwalu Smaków. Dwudniowa impreza odbędzie się w dniach 4-5 maja w Parku Etnograficznym w Tokarni.
Jak wyjaśnia Katarzyna Korus, dyrektorka Muzeum Wsi Kieleckiej, zadaniem uczestników konkursu jest prezentacja potrawy, której głównym składnikiem są jaja lub dowolnej potrawy, ale z humorystycznym podejściem do tematu.
– Jest to konkurs pod żartobliwą nazwą, jednak ma kontekst etnograficzny, bo jego uczestnicy będą musieli uzasadnić dlaczego potrawa, którą przygotowali pochodzi z danego regionu. Zapraszamy państwa do naszego Parku Etnograficznego, żeby się na własne oczy przekonać, co można przygotować z jaj – zachęca.
W konkursie mogą wziąć udział Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne oraz instytucje. Zgłoszenia są przyjmowane do 22 kwietnia. Kartę zgłoszeniową i regulamin konkursu można znaleźć na internetowej stronie Muzeum Wsi Kieleckiej.
Potrawy oceni komisja konkursowa pod wodzą szefa kuchni Mirosława Ciołaka, a zmagania kulinarne odbędą się pierwszego dnia festiwalu, czyli w sobotę, 4 maja. Wtedy też zaplanowano wykład etnografa dr Alicji Trukszyn na temat „Tradycji kulinarnych Kielecczyzny”.
Katarzyna Korus dodaje, że w sobotę podczas Świętokrzyskiego Festiwalu Smaków nie zabraknie kuchni żydowskiej.
– Wiemy, że nasi odbiorcy kochają tę kuchnię i chętnie przychodzą do skansenu chociażby po to, by skosztować wyjątkowej kawy z kardamonem, czy takich smakowitości jak naleśniki cymes – wymienia.
Drugi dzień imprezy, niedzielny rozpocznie o godz. 11.00 msza święta w kościele z Rogowa. Tego dnia odbędzie się również konkurs na „Najpiękniejsze stoisko Świętokrzyskiego Festiwalu Smaków”.
Przez dwa dni na gości będą czekały liczne stoiska z rękodziełem, produktami regionalnymi i lokalnymi przysmakami.
– Chętni do zaprezentowania swoich produktów mogą się do nas zgłaszać wciąż mamy miejsca na stoiskach. Na dziś mamy już około 100 wystawców – zachęca dyrektorka Muzeum Wsi Kieleckiej.
Nie zabraknie również występów artystycznych. Pierwszego dnia na scenie pojawią się: Kapela Działoszacy, Zespół Korytniczanki, Zespół Pieśni i Tańca Wincentowianie, Kapela Jędrzej, Zespół Pieśni i Tańca ze Strawczynka oraz Kapela Heńka z Małogoszcza, natomiast drugiego: Zespół Bolechowiczanie, Zespół Pieśni i Tańca Małogoszcz, Kapela od Połańca, Zespół Pieśni i Tańca Łopuszno oraz Zespół Pieśni i Tańca Wierna Rzeka.