Szefowie dwóch resortów zainaugurowali w środę (17 kwietnia) program „Edukacja z wojskiem”, który umożliwi młodzieży zdobycie wiedzy dotyczącej zachowania w sytuacjach kryzysowych.
Władysław Kosiniak-Kamysz, szef MON-u i Barbara Nowacka, minister edukacji, spotkali się w Szkole Podstawowej nr 323 w Warszawie i podpisali list intencyjny, inaugurujący skierowany do młodych ludzi projekt „Edukacja z wojskiem”.
Minister obrony zauważył, że sytuacje takie jak klęski żywiołowe, pożary czy wypadki mogą dotknąć każdego, a zadaniem szkoły jest to, aby umożliwić wszystkim zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności. Dlatego w zajęciach przygotowanych w ramach projektu „Edukacja z wojskiem” będą uczestniczyli uczniowie nie tylko szkół średnich, lecz także podstawowych (chyba że program nauczania uwzględnia przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa).
Pierwsza edycja programu „Edukacja z wojskiem” obejmie trzy i pół tysiąca szkół.
– Jeśli ten pilotaż się sprawdzi, te zajęcia na stałe wpiszą się w program edukacji – zapowiedział szef MON-u.
Program zajęć, które będą się odbywały w ramach inicjatywy „Edukacja z wojskiem”, opracował żołnierz, a zarazem nauczyciel. Same zajęcia również poprowadzą wojskowi, jednak na każdych będzie obecny nauczyciel, aby młodzież czuła się pewniej. Każdy blok szkoleniowy będzie obejmował trzy godziny lekcyjne (3×45 min), w tym jedną zajęć teoretycznych i dwie praktycznych, a to, czego wówczas będą uczyć się młodzi ludzie, będzie zależało od ich wieku i możliwości.
Zajęcia w ramach programu „Edukacja z wojskiem” będą się odbywały od 6 maja do 20 czerwca, ale już dziś zainteresowane nimi szkoły mogą wnioskować o ich zorganizowanie w swoich placówkach. Nabór do programu prowadzi Ministerstwo Edukacji.