Coraz więcej osób ze zdiagnozowanym spektrum autyzmu. O alternatywnych możliwościach komunikowania się z takimi osobami rozmawiali w sobotę (20 kwietnia) specjaliści w Nowinach.
Ewa Pocheć z kieleckiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu informuje, że osoby w spektrum autyzmu odbierają świat inaczej niż osoby zdrowe. Często mają np. problem z wypowiedzeniem swoich myśli.
– Dzisiaj poświęcamy uwagę zagadnieniu komunikacji alternatywnej. Współczesna wiedza pozwala nam już z powodzeniem stosować pewne metody, inne niż typowa mowa człowieka do człowieka. By się skomunikować, czyli przekazać to, co mam w sobie, mogę też użyć innego sposobu. To chociażby środek komunikacji elektronicznej, mogę pokazać, czy użyć obrazka – wyjaśnia Ewa Pocheć.
Eliza Sabat, wicedyrektor ds. dydaktycznych Niepublicznego Przedszkola „Słowicza ferajna” w Kielcach przyznaje, że coraz częściej diagnozowane są osoby w spektrum autyzmu.
– Myślę, że to wynika z poszerzenia świadomości i wiedzy na temat spektrum autyzmu. Do poradni Krajowego Towarzystwa Autyzmu zwracają się rodzice z małymi dziećmi, ale też osoby dorosłe. Ta świadomość na pewno się poszerza, w związku z tym i osób w spektrum autyzmu diagnozowanych jest więcej – przyznała Eliza Sabat.
Organizatorem II Słowiczej Konferencji „na TY z auTYzmem” było Krajowe Towarzystwo Autyzmu oddział w Kielcach.