Staszów, Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski znalazły się w pierwszej trzydziestce miast w kryzysowej i bardzo złej sytuacji. Listę opracowano na zlecenie ministra inwestycji i rozwoju pod koniec 2023 roku na potrzeby „Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030”. Zawiera ona zestawienie 139 miast średnich, tracących funkcje społeczno-gospodarcze.
Z analizy wynika, że trzy wymienione w pierwszej trzydziestce świętokrzyskie miasta nie mają atrakcyjnego rynku pracy, dobrej sytuacji mieszkaniowej i wysokiej jakości usług publicznych. To miasta, do których rzadziej trafiają przedsiębiorcy, a ludzie raczej z nich wyjeżdżają, niż przybywają.
Ostrowiec Świętokrzyski podjął próbę ratowania sytuacji, organizując konsultacje społeczne, które przez ostatnie dwa dni nadzorował specjalista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Dr Michał Kudłacz, ekspert ds. rozwoju miast z krakowskiej uczelni przeprowadził ankietę, z której wynika, że wśród mieszkańców istnieje chęć poprawy życia w ich małej ojczyźnie, ale są również świadomi wad miasta, w którym żyją.
– Uważam jednak, pomimo opinii wielu mieszkańców, że dla Ostrowca Świętokrzyskiego nigdy nie jest za późno na zmianę. Potrzebne są lata, ale przede wszystkim, zaprojektowanie odpowiedniej ścieżki rozwojowej – mówił ekspert.
Podczas spotkań poprzedzających konferencję przeprowadzono ankietę, z której wynika, że w większości ostrowczanie nie są zadowoleni z mieszkania w swoim mieście, a ponad 50 procent z nich rozważa wyjazd. Mieszkańcy narzekają na brak perspektyw zawodowych i dobrze płatnej pracy. Kolejnym problemem, jaki wskazali, jest mała liczba atrakcji. Zdaniem ankietowanych, miasto w godzinach wieczornych staje się „wymarłe”.
Tomasz Gębka, zastępca naczelnika Wydziału Planowania i Rozwoju z ostrowieckiego magistratu zapewnia, że samorząd ma zamiar podjąć odpowiednie kroki, by walczyć z problemem wyludniania się.
– Spotkania, jak to dzisiejsze, mają nam pomóc zrozumieć cały problem i zrozumieć czego oczekują mieszkańcy. Dla nas bardzo ważne jest zdanie ostrowczan, do których nie możemy stawać w opozycji ze swoimi pomysłami rozwojowymi – zauważył pracownik magistratu.
Prelegent z krakowskiej uczelni na podstawie diagnozy opracował wstępny plan rozwoju dla Ostrowca Świętokrzyskiego. Zaproponował m.in. stworzenie akcji „Ostrowiec – miasto po godzinach”, co oznaczałoby np. ofertę spędzania czasu wolnego dla młodzieży, w tym dłużej otwarte lokale, tworzenie miejsc spotkań dla osób w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach oraz nowe możliwości samorozwoju. Inny punkt to próba pokazania Ostrowca Świętokrzyskiego Polakom. Tu zaproponowano tworzenie w mieście ścieżek tematycznego zwiedzania, rozwój zieleni i terenów rekreacji, a także organizację i promocję cyklicznych wydarzeń promujących kulturę i tożsamość miasta.