Muzeum Narodowe znajduje się w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich – barokowym pałacu. To najlepiej zachowana oryginalna wczesnobarokowa rezydencja pałacowa z pierwszej połowy XVII wieku w Polsce.
Pałac wzniesiony na Wzgórzu Katedralnym powstał w latach 1637-1641 z inicjatywy i prywatnych funduszy kanclerza wielkiego koronnego i biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika. W 1806 roku cesarz Austrii Franciszek II Habsburg przekazał pałac, będący własnością skarbu państwa, na potrzeby utworzonej diecezji kieleckiej. W 1816 roku Stanisław Staszic stworzył w pałacu Szkołę Akademiczno-Górniczą. W pierwszej połowie XX wieku pałac pełnił rolę sztabu legionowego Józefa Piłsudskiego, biura werbunkowego, drukarni, poczty, biura przepustek i siedziby redakcji lokalnego dziennika. W latach międzywojennych pałac był siedzibą urzędu wojewódzkiego, a w latach 1945-1971 siedzibą Wojewódzkiej Rady Narodowej. Od 1971 roku mieści się w nim Muzeum Narodowe. Z tyłu pałacu od 2005 roku znajduje się ogród włoski.
Muzeum Narodowe w Kielcach w swoich zbiorach posiada cenne eksponaty z dziedziny malarstwa, rzemiosła artystycznego, sztuki ludowej, literatury, archeologii i przyrody. To jedna z najwspanialszych i najlepiej zachowanych rezydencji z epoki Wazów, z oryginalnymi XVII i XVIII-wiecznymi wnętrzami i unikatowymi elementami wystroju architektonicznego, m.in. stropami ramowymi z warsztatu Tomasza Dolabelli. W apartamentach biskupich i gościnnych wyeksponowano wyroby rzemiosła artystycznego największej klasy europejskiej. Ekspozycję uzupełnia XVII-wieczne malarstwo francuskie, włoskie i polskie. W pałacu zwiedzić można również Galerię Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej, Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Gabinet Numizmatyczny. Na tyłach pałacu znajduje się także piękny ogród włoski.
Więcej informacji na portalu mnki.pl.
Policja podsumowała majówkę: 401 wypadków, 34 ofiary i 460 rannych
W czasie sześciu dni majówki na polskich drogach doszło do 401 wypadków, w których zginęły 34 osoby, a 460 zostało...
Świętokrzyscy policjanci podsumowali majówkę na drogach regionu
Świętokrzyscy policjanci podsumowali majówkę na drogach w regionie. Okazuje się, że było bezpieczniej niż w ubiegłego roku.
Rekordowe wyniki Zamku Krzyżtopór w majówkowy weekend
Około 17 tysięcy turystów odwiedziło w majowy weekend zamek Krzyżtopór w Ujeździe.