50 tysięcy pracowników świętokrzyskich firm i instytucji będzie mogło skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych. Projekt będzie realizowany przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach w partnerstwie ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii.
Jak poinformowała Anna Mikołajczyk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Kielcach – z badań profilaktycznych będą mogły skorzystać osoby w wieku produkcyjnym, mające umowy o pracę lub samozatrudnione. Program przeznaczony jest dla kobiet w wieku od 45. do 59. roku życia oraz dla mężczyzn w wieku od 45 do 64 lat. Świadczenia będą uzależnione od tego, do jakiego etapu projektu będą zakwalifikowani uczestnicy.
– Pierwszy etap to działania informacyjno-edukacyjne, czyli głównie warsztaty na terenie zakładów pracy. W ich trakcie pacjenci zadecydują, czy wejdą na dalszy etap programu, którym są badania profilaktyczne. Każdemu pracownikowi zmierzymy ciśnienie tętnicze krwi, zrobimy analizę składu masy ciała i wykonamy bardzo szeroki panel badań laboratoryjnych, składający się z 14 pozycji, to m.in.: morfologia, jonogram, aminotransferazy, TSH, lipidogram, fosfataza zasadowa, poziom kwasu moczowego. Drugi etap kończy teleporada, czyli analiza wyników badań i ankiet, które uczestnicy będą wypełniać. Na tej podstawie lekarz podejmie decyzję, czy pacjent skierowany będzie do pogłębionej diagnostyki specjalistycznej, czy też nie będzie to konieczne – wyjaśniła.
Dyrektor WOMP dodała, że po analizie ankiety osoby, które będą tego wymagać, przejdą badania genetyczne w kierunku mutacji genu BRCA1 i BRCA2 oraz w kierunku hypercholesterolemii rodzinnej i zakrzepicy.
Anna Mikołajczyk poinformowała, że w czwartym etapie dostępny będzie również szeroki panel badań kardiologicznych, czyli pogłębiona diagnostyka w kierunku chorób serca.
– Pacjenci, u których stwierdzimy ryzyko zachorowania będą skierowani do poradni kardiologicznej, pulmonologicznej i rehabilitacyjnej. W poradni kardiologicznej będą mieli wykonane echo serca, holter ciśnieniowy, holter EKG. U lekarza pulmonologa będzie również konsultacja specjalistyczna i możliwość wykonania tomografii komputerowej klatki piersiowej. U laryngologa dostępne będzie badanie nasofiberoskopem i ewentualnie dalsza diagnostyka. Natomiast w poradni rehabilitacyjnej pacjenci będą mogli skorzystać z zabiegów, które są dostępne w WOMP oraz z urządzeń, umożliwiających rehabilitację zawrotów głowy, zaburzeń równowagi i nietrzymania moczu – wyliczyła.
Dyrektor WOMP poinformowała też, że mężczyźni będą mogli wykonać badania w specjalnym prostatobusie, który odwiedzi ich zakłady pracy i skorzystać z konsultacji u lekarza urologa.
Anna Mikołajczyk zaznaczyła, że projekt Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Kielcach jest unikatowy w skali kraju. Dodała, że WOMP jest wiodącą placówką w Polsce w dziedzinie ochrony zdrowia osób pracujących poprzez wdrażanie programów promocji zdrowia i profilaktyki. Od 2000 roku prowadzone są programy służące wykrywaniu chorób zawodowych, ale tym razem projekt dotyczył będzie także chorób cywilizacyjnych.
Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach rozpocznie realizację tego projektu od 1 lipca. Zakłady pracy będą musiały przesłać listy pracowników z potwierdzonymi danymi o ich zatrudnieniu na umowę o pracę. Zgłosić się będą mogły również osoby samozatrudnione. Wzór zgłoszenia będzie zamieszczony na stronie internetowej ośrodka.