Ławeczka Krystyny Jamroz zostanie w środę (24 kwietnia) uroczyście odsłonięta. Rzeźba upamiętniająca jedną z najwybitniejszych śpiewaczek w powojennych dziejach polskiego teatru operowego stanęła obok sanatorium „Krystyna” w Busku-Zdroju.
Inicjatorem postawienia ławeczki było Stowarzyszenie Przyjaciół Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz. Jego prezes Jerzy Cygan wyjaśnia, że miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, bowiem w tym budynku artystka mieszkała, o czym informuje stosowana tablica.
– W 1987 roku, rok po śmierci Jamroz, na budynku sanatorium „Krystyna” została wmurowana tablica pamiątkowa następującej treści: „w tym domu, nazwanym jej imieniem, mieszkała urodzona w Busku-Zdroju Krystyna Jamroz – znakomita śpiewaczka operowa, zmarła w 1986 roku”. Stąd jako stowarzyszenie, ale wspólnie z miastem i rodziną, postanowiliśmy, że tu będzie najbardziej właściwe miejsce. Chcemy, by ta ławeczka była vis-a-vis miejsca, gdzie mieszkała nasza wielka dama polskiej opery – wyjaśnia.
Decyzja o postawieniu rzeźby-ławeczki zapadła w 2023 roku. Jerzy Cygan dodaje, że wykonał ją kielecki artysta-rzeźbiarz, Sławomir Micek.
– W sierpniu, w setną rocznicę śmierci Krystyny Jamroz postanowiliśmy jako Stowarzyszenie Przyjaciół Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz uhonorować dorobek artystyczny naszej wspaniałej buszczanki taką rzeźbą-ławeczką. Krystyna Jamroz – wielka dama polskiej opery, siedzi na ławeczce. Można przy niej przysiąść, zrobić zdjęcie – opisuje.
Odsłonięcie ławeczki będzie miało miejsce w środę, 24 kwietnia, o godz. 18.00. Wydarzenie będzie się składało z kilku części. O godz. 19.00 w sanatorium Marconi odbędzie się koncert „Dla Krystyny”. Jak mówi Jerzy Cygan, to nawiązanie do historycznych wydarzeń z 1987 roku. Wtedy właśnie w Marconim, rok po śmierci Krystyny Jamroz, odbył się koncert jej dedykowany.
– Brali w nim udział artyści operowi: Bogdan Paprocki, Roma Owsińska, Hanna Rumowska-Machnikowska. Na tym koncercie, który był prowadzony przez Bogusława Kaczyńskiego padło takie hasło, żeby w Busku-Zdroju odbywał się festiwal im. Krystyny Jamroz. Stało się, i od 1995 roku ten festiwal jest organizowany – zaznacza Jerzy Cygan.
W programie koncertu, który odbędzie się dziś, znalazły się arie, duety i muzyka instrumentalna w wykonaniu wokalistów: Romy Owsińskiej, Adriana Janusa, Alicji Nowakowskiej, Filipa Jurkiewicza oraz Klary Janus (fortepian) przy wsparciu Strauss Ensemble pod dyrekcją Artura Jaronia. Dodatkowo, w koncercie wezmą udział uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach z klasy śpiewu prof. Romy Owsińskiej oraz z klasy śpiewu Adriana Janusa.
Natomiast na godz. 20.00 zaplanowano Świetlny Koncert w Muzycznej Tężni. Wstęp wolny.
Krystyna Jamroz to jedna z najwybitniejszych śpiewaczek w powojennych dziejach polskiego teatru operowego. Urodziła 29 sierpnia 1923 roku w Busku-Zdroju, a zmarła 9 lipca 1986 roku w Warszawie. Swój głos kształciła we Wrocławiu w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej pod kierunkiem Ireny Bardy. Wrocławska opera była również miejscem debiutu artystki. Festiwal jej dedykowany odbywa się od 1995 roku w Busku-Zdroju. Przed nami 30. edycja tego wydarzenia.