Nauczyciele oraz uczniowie ze szkół z regionu wzięli udział w Świętokrzyskim Forum Młodych Badaczy, w ramach projektu „STEAM-owa szkoła 2023/2024”.
Jak tłumaczy Małgorzata Łakomiec, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, edukacja STEAM integruje naukę, technologię, inżynierię, sztukę i matematykę. Opiera się między innymi na aktywnych metodach prowadzenia zajęć i nauce praktycznego zdobywania wiedzy przez uczniów.
– To edukacja przyszłości. Zmieniają się czasy, a więc i modele nauki. To łączenie kompetencji twardych, czyli zdolności uczniów z kompetencjami społecznymi – wyjaśnia dyrektorka.
W spotkaniu wzięli udział między innymi uczniowie klasy szóstej ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Pierzchnicy: Lena, Natalia, Ania i Olek. Uczestnicy przygotowali kilka pokazów, w tym doświadczenie nazwane „Niewidzialny napis”.
– W tym eksperymencie należy połączyć witaminę C z jodyną. Mieszanina będzie miała pomarańczowy kolor i wtedy możemy nanieść ją na papier. Po wyschnięciu napis znika. Aby ponownie się pojawił należy przetrzeć go wodą utlenioną – mówi Lena.
Eksperymenty prezentowali także studenci UJK w tym Anna Miążek, studentka trzeciego roku chemii, która pokazała doświadczenie „Lampa lawa”.
– Na dół naczynia wysypujemy sodę i zalewamy ją olejem. Po chwili wpuszczamy barszcz czerwony połączony z octem. Robi to niesamowity efekt. Można to doświadczenie wykonywać w domu – radzi.
Spotkanie odbyło się w auli Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.