Politechnika Świętokrzyska rozdała Platynowe Indeksy. Uczniowie, którzy otrzymali, mają pierwszeństwo wyboru kierunku studiów na kieleckiej uczelni. Do konkursu stanęło 74 osoby z całego regionu.
Andrzej Stobiecki, prodziekan wydziału elektrotechniki, automatyki i informatyki uczelni przypomina, że konkurs Platynowe Indeksy odbył się w ramach projektu „Dziś uczeń, jutro student”.
– Poziom wiedzy uczestników z roku na rok stale rośnie. Uczniowie nie dość, że muszą wykazać się specjalistyczną wiedzą z danej kategorii, to jeszcze wykonują „działające” prace konkursowe, które zaprezentują przed komisją. W tej edycji było siedem kategorii ściśle związanych z profilami działalności wydziałów na Politechnice Świętokrzyskiej. Przykładowo automatyka oraz elektrotechnika i elektromobilność. Są również prace z kategorii mechanika i budowa maszyn, budownictwa i architektury czy z inżynierii środowiska. Komisja miała naprawdę ciężkie zadanie podczas wyłaniania laureatów. Czasami decydowały niuanse. Przykładowo w czasie prezentacji makieta nie działała. To decydowało, że dany zespół zajął w danym dniu drugie miejsce, a nie został laureatem – mówi.
Platynowe Indeksy otrzymało w tym roku 27 osób. Nagroda trafiła do Piotra Stańca oraz Ksawerego Wieczorka – uczniów czwartej klasy o profilu technik mechatronik w Zespole Szkół Mechanicznych przy ul. Jagiellońskiej w Kielcach. Na konkurs przygotowali urządzenie do zmiany obrotów silnika za pomocą zewnętrznego sterownika.
– Mamy już doświadczenie z elementami elektronicznym, więc przygotowanie projektu nie było to dla nas dużym wyzwaniem. Jego realizacja zajęła nam niecałe 2 miesiące: miesiąc planowania jak ma wyglądać urządzenie oraz około 2-3 tygodni pracy zasadniczej nad wszystkimi opisami i samym układem – tłumaczą.
Obaj przyznają, że mimo wyróżnienia w konkursie, nie mają zamiaru bagatelizować wyników matury.
– Z pewnością rozważymy studia na Politechnice, jednak maturę też trzeba zdać przynajmniej na te 30 proc. Myślę, że ta nagroda daje duży komfort psychiczny. Łączymy naszą przeszłość i plany z kierunkami technicznymi. Nie bez przyczyny poszliśmy do szkoły technicznej – oceniają laureaci.
Współorganizatorem konkursu jest Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, który jest jednym z fundatorów nagród w konkursie, a także inicjatorem projektu ,,Dziś Uczeń – Jutro Student”. Renata Janik, wicemarszałek województwa zaznaczyła, że od września tego roku samorząd województwa świętokrzyskiego będzie finansował 100 stypendiów w wysokości 1,5 tys. zł dla najlepszych uczniów, którzy podejmą naukę na jednym z sześciu kierunków deficytowych na Politechnice Świętokrzyskiej.
Udział w konkursie gwarantuje jego uczestnikom możliwości podjęcia studiów na prawie wszystkich oferowanych przez uczelnię kierunkach. Wyjątkiem jest architektura, gdzie wymagane jest zdanie egzaminu z rysunku.
Celem „Platynowych Indeksów” jest zachęcenie młodzieży do rozwijania swoich talentów, zapoznanie ze środowiskiem akademickim oraz pokazanie możliwości studiowania w Politechnice Świętokrzyskiej, a następnie znalezienia zatrudnienia w wiodących firmach regionu.