Specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Czerwonej Górze rozpoczęli wykonywanie nowoczesnych zabiegów endoskopowych usuwania zmian w przewodzie pokarmowym. Są one alternatywą dla klasycznych zabiegów operacyjnych.
Pozwalają na wykonanie np. usuwania małych polipowatych zmian w przewodzie pokarmowym, wyjaśnia Kamil Woś, kierownik działu endoskopii w szpitalu na Czerwonej Górze.
– Endoskopem jesteśmy w stanie znaleźć i dotrzeć do niedużych zmian, wczesnych zmian przednowotworowych, wczesnych zmian nowotworowych. Podczas zabiegu nie musimy już otwierać pacjentowi jamy brzusznej i usuwać mu fragmentu jelita – wyjaśnia Kamil Woś.
Dzięki takiej technice wykonania operacji pacjent ma mniej powikłań i szybciej powraca do zdrowia. Kamil Woś podkreśla jednak, że zabiegi endoskopowe usuwania zmian w przewodzie pokarmowym nie mogą być wykonywane u wszystkich pacjentów.
– Zmiana musi być znaleziona we wczesnym stadium, kiedy ta metoda ma rację bytu oraz kiedy drobnymi narzędziami jesteśmy w stanie tę zmianę usunąć. Jeżeli zmiana jest duża, zaawansowana, położona w miejscu, do którego np. endoskop nie jest w stanie dotrzeć, wówczas pacjent jest kwalifikowany do zabiegu klasycznego – dodaje.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze stale inwestuje w najnowocześniejszy sprzęt endoskopowy dedykowany tej metodzie. – Personel przeszedł szereg szkoleń, które pozwoliły na wdrożenie tej procedury z zachowaniem najwyższych standardów, co gwarantuje maksymalizację bezpieczeństwa pacjentów – zwraca uwagę z kolei Youssef Sleiman, dyrektor lecznicy.
– Dobro naszych pacjentów jest dla nas najważniejsze. Dlatego sukcesywnie wdrażamy i inwestujemy w nowoczesne metody leczenia, które umożliwiają szybsze, bezpieczniejsze i efektywniejsze wykonywanie tych samych zabiegów. To korzyść nie tylko dla pacjentów, którzy szybciej wracają do zdrowia, ale również dla szpitala, dla którego takie postępowanie ma sens również z ekonomicznego punktu widzenia – zaznacza Youssef Sleiman.
Dotychczas lekarze ze szpitala w Czerwonej Górze wykonali cztery zabiegi endoskopowe usuwania zmian w przewodzie pokarmowym.