1 maja 2004 roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Było to największe rozszerzenie UE w historii. Oprócz Polski do wspólnoty dołączyły Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry.
Zdaniem profesora Jerzego Jaskierni, ówczesnego posła na Sejm przyjęcie Polski do wspólnoty nie było tak oczywiste. W 2001 roku były jeszcze bardzo duże zaległości w wielu obszarach negocjacyjnych, ale również w zakresie dostosowania polskiego prawa do unijnego.
– Wiele ówczesnych państw miało poważne wątpliwości, czy Polska spełni kryteria do członkostwa, formułowali szereg zastrzeżeń. To, że udało się 1 maja 2004 roku doprowadzić do członkostwa Polski w Unii Europejskiej, to jest historyczny moment, bo tak nie musiało być, ten pociąg mógł odjechać. Wtedy przecież nie weszła do Unii Bułgaria, czy Rumunia – zwraca uwagę.
Jerzy Jaskiernia zaznacza, że 20 lat członkostwa we Wspólnocie Europejskiej to nie tylko korzyści ekonomiczne, ale również ważny aspekt bezpieczeństwa, szczególnie teraz, gdy trwa wojna na Ukrainie. W przypadku zagrożenia Polski nasze bezpieczeństwo opieramy oczywiście przede wszystkim o NATO, ale również o Unię Europejską.
Zdaniem Jerzego Jaskierni straszenie Polaków reformami dokonującymi się w Unii, że przyczynią się one do utraty przez nasz kraj tożsamości, czy suwerenności jak mówi Prawo i Sprawiedliwość, są niepoważne.
– Trzeba być poważnym w polityce. Przed dwudziestu laty też się słyszało co się stanie z polską identyfikacją. Czy cokolwiek zdarzyło się, w związku z członkostwem w Unii, co by oznaczało osłabienie istoty narodu polskiego, czy istoty polskiej suwerenności? Nic takiego się nie wydarzyło i wszyscy doskonale o tym wiedzą. Nie można opierać się tylko na demagogii o zagrożeniu dla suwerenności i narodu. Jestem przekonany, że bardziej skuteczna, lepiej funkcjonująca Unia Europejska leży również w interesie Polski. Im Unia będzie silniejsza i bardziej sprawna, tym Polacy będą więcej zyskiwali na tym, co Unia niesie – podkreślił Jerzy Jaskiernia.
23 lipca 2003 roku został ratyfikowany traktat akcesyjny. O północy 1 maja 2004 roku Polska stała się członkiem Unii Europejskiej.