Nie tylko mniszek lekarski, lecz także mięta i podagrycznik pospolity – te i wiele innych cenionych w medycynie naturalnej ziół można zbierać w maju, by wzbogacić codzienną dietę.
Agnieszka Krzysztowska, ziołoznawca z Centrum Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach zachęca do szukania na łąkach podagrycznika pospolitego, popularnego w województwie świętokrzyskim, zwłaszcza na Ponidziu.
– Jest on bardzo dobrze tolerowany, a przez to używany na dnę moczanową, czyli zastoje kwasu moczowego w organizmie. Zbieramy listki i przygotowujemy z nich pesto, możemy dodać też do jajecznicy. Podagrycznik ma lekko pieprzny smak – mówi.
W maju warto się też wybrać na poszukiwania mięty, która występuje w naszym regionie w wielu gatunkach. Agnieszka Krzysztowska poleca korzystać z niej do tworzenia orzeźwiających potraw.
– Możemy dodawać ją do wody, robić różnego rodzaju chłodniki, podbić nią smak białego serka, dorzucić do pierogów z serem na słono. Polecam też w formie świeżych herbatek. Mięta to wspaniałe zioło, które reguluje trawienie, a przy tym dostarcza cennych minerałów – podkreśla.
Zielarka poleca też zbieranie liści brzozy, z których można przygotować syropy i napary. Liście brzozy pomagają m.in. pozbyć się nadmiaru wody w organizmie, są cenione w leczeniu reumatyzmu i przeziębień.