W Zagrodzie Czernikiewiczów w Bodzentynie w niedzielę (5 maja) można było uczyć się tkactwa. Warsztaty były częścią oferty przygotowanej przez Muzeum Wsi Kieleckiej na majówkę.
Bodzentyn przez lata był bowiem centrum regionalnego tkactwa. W okresie powojennym działała tam spółdzielnia rękodzieła ludowego, a warsztaty tkackie znajdowały się w wielu domach w okolicy. Współcześnie te umiejętności się odradzają, głównie dzięki Stowarzyszeniu Świętokrzyskie Tkaczki. Beata Syzdół, jedna z inicjatorek tkania mówi, że jest to także sposób na promocję naszego regionu.
– Patrzę na jeden z kilimów utkanych w Bodzentynie i są na nim wszystkie kolory, jakie teraz możemy zobaczyć na polach. Jeżeli przyjedzie do nas turysta i sam sobie utka taki materiał, to wyjątkowa pamiątka pozostanie mu na całe życie. Dziś przedstawiliśmy film o tym, jak snujemy i tkamy, pokazałyśmy też gotowe wyroby, które wyszły z naszych krosien – opowiada.
Zagroda Czernikiewiczów to miejsce, które prezentuje wyjątkowy zachowany przykład architektury małomiasteczkowej z sienią przejazdową – przypomina Justyna Staszewska z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie.
– Najstarsza część tej zagrody jest z 1809 roku. Na belce stropowej widzimy napis poświęcający dom opiece św. Floriana, bo w XIX wieku Bodzentyn kilkakrotnie uległ pożarom, dlatego ludzie powierzali się opiece patrona strażaków. Dziś zarówno zabudowa, jak i wnętrza są niezwykle rzadko spotykane w okolicy – dodaje.
Magdalena Kopeć, kierownik działu edukacyjno-historycznego w Mauzoleum podkreśla, że tegoroczna majówka otwiera sezon dla turystów, który będzie się koncentrował w Zagrodzie Czernikiewiczów.
– Dziś warsztaty tkackie, a przecież to rzemiosło najpierw było uprawiane we wszystkich domach w okolicy, później działała tu spółdzielnia tkacka, a na przełomie XX i XXI wieku tkactwo zanikło. Teraz widzimy, jak te umiejętności są przypominane na nowo, a materiały, jakie wychodzą z krosien ozdabiają wnętrza nie tylko rustykalne, ale także nowoczesne – podkreśla.
Zagroda Czernikiewiczów to część Muzeum Wsi Kieleckiej. 19 maja odbędzie się tam koncert szantowy w wykonaniu zespołu Old Marines.