Świętokrzyskie rękodzieło, krajobrazy, muzyka czy smak. Najpiękniejsze, najbardziej charakterystyczne dla naszego regionu elementy kultury ludowej zostaną pokazane w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie, 18 maja, podczas Nocy Muzeów.
O prezentację zadba Muzeum Wsi Kieleckiej, które w tym roku zostało zaproszone do stolicy. Beata Ryń, rzecznik instytucji, zwraca uwagę na lokalizację wydarzenia – ul. Krakowskie Przedmieście 66.
– To jest ścisłe centrum, chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata oraz warszawiaków. W tym miejscu będziemy prezentować ludową kulturę regionu świętokrzyskiego. To dla nas ogromny zaszczyt i wyróżnienie. Mam nadzieję, że godnie i z wielkim rozmachem zaprezentujemy Świętokrzyskie w Warszawie – dodaje.
Beata Ryń zapowiada, że zabrzmi muzyka z naszego regionu.
– O godz. 19.00, przed instytutem rozpoczną się występy zespołów pieśni i tańca. Muszą to być zespoły, które mają silną tradycję ludową, które też potrafią bawić publiczność. Jeden będzie też realizował warsztaty tańca dla warszawiaków oraz turystów z całego świata. Z kolei w godz. 22.00-24.00, w środku budynku, odbędzie się potańcówka przy dźwiękach rewelacyjnych kapel świętokrzyskich – mówi.
Wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca Piekoszowianie, Zespół Pieśni i Tańca Wierna Rzeka oraz Zespół Pieśni i Tańca Małogoszcz. Z kolei na potańcówce zagrają: Adam Kocerba i Działoszacy, Rodzinna Kapela Korbanów, Kapela Piekoszów i Kapela Macieja Ulewińskiego.
Dla gości instytutu przygotowano też zajęcia z udziałem twórców ludowych oraz edukatorów z Muzeum Wsi Kieleckiej.
– Warszawiacy będą mogli wziąć udział w warsztatach z rzeźby ludowej, które poprowadzi Andrzej Kozłowski, ceramika ludowa w wykonaniu Radosława Koniarza, no i „Domeczki z deseczki”, które pozwolą pokazać, w jaki sposób dawniej budowano domy na kieleckiej wsi – dodaje Beata Ryń.
Rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej zapowiada, że zaplanowane zostały także wystawy, z powodu których konieczne stało się całkowite przearanżowanie wnętrza Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie.
– Chcemy pokazać wystawę Grzegorza Sideł i Karoliny Sideł o pasiaku świętokrzyskim, bo będziemy się chwalić tym, co jest charakterystyczne dla świętokrzyskiego krajobrazu. Muzeum Wsi Kieleckiej jest dysponentem ponad 3 tys. negatywów, diapozytywów, fotografii Pawła Pierścińskiego, a to on zachował ten miniony krajobraz, te pasiaki świętokrzyskie, te pola w charakterystycznym układzie, które stały się inspiracją do powstania nowego kanonu w fotografice, czyli Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. I tym też będziemy się chcieli chwalić w Warszawie. Wyeksponowane zostaną również świętokrzyskie zapaski – zaznacza.
Pokazane zostaną rzeźby Andrzeja Kozłowskiego.
– Te wielkogabarytowe, przepiękne, kolorowe, które opowiedzą o Górach Świętokrzyskich, o naszych legendach, o naszym przeżywaniu kultury ludowej. Będą też płaskorzeźby, które przedstawiają krajobraz Gór Świętokrzyskich. Mamy nadzieję zachwycić Warszawę tą naszą ekspozycją – stwierdza.
Beata Ryń zapowiada, że będzie także współczesne spojrzenie na kulturę ludową.
– Dlatego pokażemy ponad 20 prac Grzegorza Chorążka, który jest naszym plastykiem, i który przygotowuje dla nas plakaty w dużym formacie B1. Grzegorz jest laureatem wielu konkursów na plakat muzealny. Pracuje najpierw w akwareli, potem przygotowuje to w wersji cyfrowej, a ostateczny wydruk to jest esencja artystycznej pracy. Sam Grzegorz będzie na tarasie, w czasie nocy muzeów, będzie malował pracę, nawiązującą do naszej tradycji ludowej – zapowiada.
Muzeum Wsi Kieleckiej zaprezentuje skansen także od strony filmowej.
– Bo chyba nie ma takiego skansenu w Polsce, w którym ekipy filmowe gościły z taką intensywnością i realizowały swoje produkcje. Dlatego ponad 40 dużych fotografii z filmów, które powstały w Muzeum Wsi Kieleckiej, będą prezentowane w tej sali, w której odbędzie się potańcówka – wyjaśnia Beata Ryń.
Obok strawy dla ducha, będzie coś dla ciała. Goście, którzy 18 maja wieczorem zajrzą na Krakowskie Przedmieście 66 będą mogli posmakować Świętokrzyskiego.
– Świętokrzyskie to także smak i przepyszna kuchnia, którą zachwycamy Polskę, bo to jest kuchnia zdrowa, składająca się z prostych składników, a do tego bardzo smaczna. Ten smak zagwarantują nam koła gospodyń wiejskich, które razem z nami do Warszawy jadą. Będzie to dziewięć stoisk z pysznościami, ale także z rękodziełem – zapewnia rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej.
Prezentacja województwa świętokrzyskiego w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie odbędzie się 18 maja, w godz. 19.00-24.00. Wstęp wolny.