Co jazda na rowerze czy jedzenie hamburgerów mają wspólnego z literaturą? Odpowiedzi na te pytania poznają osoby, które wezmą udział w Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek, na który zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach. Wydarzenie zacznie się w środę, 8 maja i potrwa do 15 maja.
Ogólnopolski Tydzień Bibliotek odbywa się już po raz 21. Od lat w wydarzeniu bierze udział kielecka książnica. Jak zapewnia Ewelina Iwan, zastępca dyrektora tej instytucji, także w tym roku atrakcji nie zabraknie, a wszystkie służą promocji czytelnictwa. Już w środę, 8 maja, książki wyjadą na ulicę.
– O godz. 11.00 przy Ławeczce Karskiego spotkają się nasi bibliotekarze, skąd wyruszą na rowerach miejskich, będą jeździć po ulicy Sienkiewicza, parku miejskim, w okolicy skweru im. Ireny Sendlerowej i rozdawać książki przechodniom, zachęcając do czytania – wyjaśnia.
Pracownicy bibliotek udadzą się także z wizytą do czytelników – seniorów w ramach akcji „Książka na telefon”.
Wydarzenie wspierają wolontariusze z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
8 maja rozpocznie się także akcja pod nazwą „Hamburger Czesława”. Potrwa do 15 maja, w odbywa się w jednej z kieleckich burgerowni, przy ulicy Tarnowskiej 40. Ewelina Iwan wyjaśnia, że będzie tam można kupić craftowe burgery w promocyjnej cenie, a pretekstem jest anegdota opowiedziana przez badacza literatury, prof. Aleksandra Fiuta.
– W 1980 roku Czesław Miłosz, który jest patronem roku 2024, po wykładzie noblowskim stwierdził, że jest głodny i zjadłby jakiegoś dobrego hamburgera – śmieje się.
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbędą się także spotkania autorskie. Pierwsze w czwartek, 9 maja, o godz. 17.30, w Poczytalni na dVoRcu. Ewelina Iwan zapowiada, że tego dnia zaplanowano rozmowę z Ewą Błaszczyk.
– Aktorką teatralną, telewizyjną, śpiewaczką, która bardzo lubi wykonywać teksty m.in. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, ks. Jana Twardowskiego, czy Agnieszki Osieckiej. Jest również współzałożycielką Fundacji Akogo? Na pewno będzie to ciekawa rozmowa, a poprowadzi ją Ryszard Koziej – zapowiada.
W piątek, 10 maja, o godz. 17.30 w Poczytalni Na dVoRcu gościć będzie Agnieszka Kosińska – pisarka, edytorka, bibliografka, w latach 1996-2004 sekretarz Czesława Miłosza, opiekunka jego spuścizny. Spotkanie poprowadzi dr Bartłomiej Zapała. Wstęp wolny.
Z kolei we wtorek, 14 maja, w Kielcach odbędzie się ogólnopolska premiera najnowszej książki Izabelli Frączyk „Plan doskonały”. Z autorką powieści obyczajowych, felietonistką i scenarzystką porozmawia Aleksandra Kępińska. Na spotkaniu będzie można kupić książki.
Spotkania autorskie odbędą się w Poczytalni Na dVoRcu. Początek o godz. 17.30, wstęp wolny.
Książki będą wędrować po Kielcach i trafią do czytelników. W poniedziałek, 13 maja bibliotekarze zaniosą je do kieleckich Domów Pomocy Społecznej (ul. Tarnowska, ul. Sobieskiego, ul. Jagiellońska, ul. Żeromskiego) oraz do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.
Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych. W środę, 15 maja, Poczytalnia na dVorcu zaprasza dzieci na spotkanie pt. „Rola bajki w życiu młodego człowieka”. Jak mówi Ewelina Iwan, poprowadzi je terapeuta ze Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach.
– Poruszymy takie tematy jak, czy warto czytać, po jakie książki sięgać, czy inspirować się bohaterami bajek, więc myślę, że takie spotkanie dla dzieci też będzie ciekawe – dodaje.
Podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek ogłoszone zostaną wyniki konkursu „Miłosz w komiksie”. Nagroda główna w konkursie to okolicznościowe zwiedzanie krakowskiego mieszkania Czesława Miłosza oraz nagroda niespodzianka.