Prezydent Kielc oficjalnie przedstawiła pierwszego ze swoich trzech zastępców. Zgodnie z zapowiedziami obowiązki wiceprezydenta objął Łukasz Syska. Jednocześnie Agata Wojda podkreśliła, że to dopiero początek zmian w funkcjonowaniu ratusza. Niedługo ogłoszeni zostaną kolejni wiceprezydenci, a także zmiany personalne i organizacyjne w kieleckim magistracie.
Agata Wojda podkreśla, że chce jak najszybciej stworzyć nowy zarząd miasta. Prezydent Kielc wyjaśnia, że chce mieć trzech zastępców. Jednak kim będą kolejni? Tego na razie nie zdradza. Pewnym jest, że jedna z tych osób ma być wskazana przez Macieja Burszteina, szefa klubu radnych Perspektywy. Jak wcześniej informowaliśmy radny potwierdza, że takie negocjacje są prowadzone. Z kolei na stanowisko wiceprezydenta zarekomendowano Piotra Rogulę, radcę prawnego, który jest obecnie przedstawicielem władz miasta w radzie nadzorczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach.
– Rozmawialiśmy do tej pory głównie o sprawach związanych z radą miasta, ale dyskutujemy też o modelu wykonawczym. To są dyskusje, których punktem wyjściowym są łączące nas zagadnienia programowe. Na ich podstawie chcemy spisać wspólną deklarację. Natomiast elementem wykonawczym tego porozumienia może być bezpośrednie wskazanie przez klub Perspektywy osoby, która będzie odpowiedzialna w zarządzie miasta za konkretne działania i ustalone zobowiązania – mówi.
– Wiem, że to nazwisko pojawia się w przestrzeni publicznej. Jednak prawo do wskazania tej osoby będzie miało środowisko klubu Perspektywy. Stąd byłoby z mojej strony nieeleganckie gdybym teraz szafowała tymi nazwiskami. Do rekomendacji Piotra Roguli odniosłam się pozytywnie i zaakceptowałam ten pomysł. Natomiast jeśli środowisko Macieja Burszteina podtrzyma kandydaturę Piotra Roguli w momencie zawarcia porozumienia programowego, to z pewnością do takiej nominacji dojdzie – stwierdza.
Zmiany personalne w urzędzie miasta mają mieć jednak szerszy charakter. Prezydent Kielc przyznała, że planuje zreorganizować część wydziałów ratusza oraz instytucji podległych magistratowi. Jak sama wskazuje, do tej pory przeprowadziła rozmowę z dotychczasowym sekretarzem miasta Szczepanem Skorupskim w sprawie odwołania go z zajmowanego stanowiska.
– Pan sekretarz został przeze mnie poinformowany, że mam plany, by ktoś inny piastował to stanowisko. Ma to być osoba wyłoniona w otwartym konkursie. Natomiast rozmawiamy o przyszłości pana Skorupskiego. Jeżeli taka będzie jego decyzja, to będę chciała wykorzystać jego doświadczenie i potencjał w strukturach urzędu miasta – wyjaśnia.
Z kolei w przypadku przyszłości obecnego dyrektora kancelarii prezydenta Kielc, Sławomira Stachury zabrakło konkretnej odpowiedzi. Prezydent Agata Wojda dodała, że w pozostałych sprawach kadrowych chce przeprowadzić rozmowy z poszczególnymi osobami, których te decyzje będą dotyczyły.
– Natomiast reorganizacja urzędu miasta Kielce faktycznie będzie oznaczać, że część osób piastujących w tej chwili kierownicze stanowiska po prostu nie będzie już ich piastować – podkreśla.
Kiedy i co dokładnie zmieni się w kieleckim ratuszu? Agata Wojda unika podawania dokładnych dat. Zapewnia jednak, że nastąpią one jeszcze przed wakacjami.
– Mam pewne założenia. Obecnie pracujemy nad detalami. Jest to kwestia usprawnienia działania kilku wydziałów czy powołanie biura rozwoju miasta, o którym mówiłam w czasie kampanii. To oczywiste, że jeśli jakieś wydziały znikną czy zostaną przeorganizowane, to będzie wiązało się to z pewnymi zmianami kadrowymi. Pewnym jest także ogłoszenie kilku konkursów – informuje.
Możliwe jednak, że do odnowionego kieleckiego magistratu powróci Tomasz Porębski. Przypomnijmy, że w poprzedniej kadencji, od 2019 roku pełnił funkcję rzecznika prasowego prezydenta Bogdana Wenty. Jednak w marcu 2022 roku zrezygnował z tego stanowisko informując jednocześnie, że obejmie funkcję dyrektora biura prezydenta Starachowic, Marka Materka. Od września tego samego roku rozpoczął pracę w starachowickim ratuszu jako tamtejszy sekretarz miasta. Jego współpraca z Markiem Materkiem zakończyła się w kwietniu 2024 roku. Tomasz Porębski zrezygnował z pracy w Starachowicach po tym, jak Marek Materek udzielił oficjalnego poparcia kontrkandydatowi Agaty Wojdy, czyli Marcinowi Stępniewskiemu z Prawa i Sprawiedliwości.
– Bardzo szanuję doświadczenie, kompetencje i życiową postawę Tomasza Porębskiego. Byłabym naprawdę bardzo szczęśliwa, gdyby chciał i dał się przekonać, by współpracować ze mną w strukturach urzędu miasta Kielce. Doskonale się znamy i bardzo się cieszę, że jest otwarty na te rozmowy – dodaje Agata Wojda.
Zgodnie z zapowiedziami Łukasz Syska ma zajmować się sprawami związanymi z rozwojem gospodarczym miasta oraz współpracą z przedsiębiorcami.
Wiceprezydent Łukasz Syska urodził się w 1981 r. w Kielcach. Jest absolwentem Politechniki Świętokrzyskiej kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji. Ukończył również studia podyplomowe z zakresu zarządzania polityką energetyczną i klimatyczną na Collegium Civitas w Warszawie. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora w Świętokrzyskim Centrum Innowacji i Transferu Technologii Sp. z o.o., a następnie Fundacji Rozwoju Przemysłu. W latach 2008-2015 był pełnomocnikiem Wojewody Świętokrzyskiego ds. polityki rozwoju. Jest specjalistą od pozyskiwania i rozliczania środków unijnych. Posiada ponad 15 lat doświadczenia w doradztwie dla sektora publicznego i prywatnego.
Wiceprezydent zapowiada, że rozwój miasta ma opierać się o ścisłą współpracę z przedsiębiorcami. Zmianie ma ulec formuła i rola funkcjonującej przy prezydencie Kielc rady biznesu. Wśród priorytetów wymienił m.in. zaangażowanie prywatnych przedsiębiorców w otwarcie i uzbrojenie terenów inwestycyjnych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. chciałby też ożywienia śródmieścia Kielc poprzez udostępnienie we współpracy z Kieleckim Parkiem Technologicznym lokali komunalnych w centrum miasta, by mogły powstać w nich inkubatory przedsiębiorczości związane głównie z sektorem kreatywnym oraz IT. Kolejnym kierunkiem ma być rozpoczęcie dyskusji ze spółkami kolejowymi w sprawie zmiany przestrzeni otaczającej dworzec kolejowy zarówno od strony ul. Żelaznej jak i Mielczarskiego. Mowa tu o budowie nowoczesnych biurowców, w których mają być lokowane siedziby przedsiębiorstw głównie z sektora IT.