Łatwy dostęp do harmonogramu odbioru odpadów a także możliwość sprawdzenia do którego pojemnika powinny trafić śmieci to między innymi korzyści jakie niesie ze sobą korzystanie z aplikacji „Kiedy Śmieci”.
Od początku maja mogą z niej korzystać mieszkańcy gminy Chmielnik.
Małgorzata Przeżdzik zastępca burmistrza Chmielnika podkreśla, że samorząd stara się by mieszkańcy mieli dostęp do wszystkich bieżących informacji w tym także do tych związanych z gospodarowaniem odpadami
– Bezpłatna aplikacja „Kiedy Śmieci” jest związana wyłącznie z gospodarowaniem odpadami. Jest anonimowa i poza wpisaniem nazwy miejscowości dla której chcemy otrzymywać powiadomienia nie trzeba podawać innych danych. Dzień przed odbiorem danej grupy odpadów mieszkaniec otrzyma powiadomienie przypominające o tym. Dodatkowo w aplikacji znajduje się osobna zakładka edukacyjna, szczególnie przydatna, gdy mamy wątpliwości co w jakim koszu powinniśmy umieścić – wyjaśnia.
Z aplikacji korzysta już Krzysztof Wieczorek sołtys z miejscowości Śladków Mały. Jak mówi, wprowadzenie takiego rozwiązania jest bardzo dobrym pomysłem.
– Każdy z nas jest zabiegany i zdarza się, że zapominamy o tak prostych sprawach jak wystawienie pojemników z odpadami. Jestem przekonany, że aplikacja pomoże wielu osobom rozwiązać ten problem. Jest bardzo prosta w użyciu a po zalogowaniu i wpisaniu nazwy naszej miejscowości mamy dostęp do całorocznego harmonogramu odbioru odpadów. Co ważne otrzymamy także przypomnienie o tym, że należy wystawić kosz – wymienia.
W zeszłym roku do urzędników miejskich w Chmielniku zgłosiło się kilku rolników, którzy prosili o pomoc w kwestii zagospodarowaniem odpadów powstających w trakcie produkcji gdyż koszty z tym związane przekraczały ich możliwości finansowe.
Jak informuje Beata Szpejna z wydziału budownictwa i ochrony środowisk w Urzędzie Miasta w Chmielniku, taką pomoc udało się zorganizować dzięki dofinasowaniu pozyskanemu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniu rolników w 2023 roku złożyliśmy wniosek o dofinansowanie zadania polegającego na usunięciu odpadów rolniczych a więc folii, worków po nawozach, worków typu Big bag i sznurka. Otrzymaliśmy dotacje w wysokości 12,4 tys. zł i dzięki niej udało się odebrać odpady od pięciu rolników, którzy przystąpili do programu a pozyskane dofinasowanie pokryło całość kosztów związanych z ich odbiorem – dodaje.
W sumie w ramach projektu odebrano od rolników blisko 25 ton odpadów. Urzędnicy zapowiadają, że jeśli w tym roku będzie możliwość pozyskania po raz kolejny dofinasowania na zagospodarowanie odpadów rolniczych i zgłoszą się chętni chcący z niego skorzystać z pewnością będą się starali o pozyskanie takich funduszy.