Bez zaskoczenia i zgodnie z przewidywaniami. Prezydent Agata Wojda ogłosiła drugą osobę, która będzie pełnić funkcję wiceprezydenta Kielc. Jest to mecenas Piotr Rogula, który do tej pory był m.in. przedstawicielem władz miasta w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Kielcach.
Mianowanie nowego wiceprezydenta jest wynikiem porozumienia, jakie radni Koalicji Obywatelskiej i prezydent miasta zawarli z klubem radnych Perspektywy. Kandydatura Piotra Roguli została zarekomendowana przez Macieja Burszteina, przewodniczącego Perspektyw.
Zarówno Agata Wojda, jak i Maciej Bursztein mówiąc o zawartym w piątek (10 maja) porozumieniu nie używają słowa „koalicja”. W ich opinii nazewnictwo nie ma znaczenia w obliczu celu zawartego porozumienia. Jest nim zapewnienie interesu miasta i kielczan oraz merytoryczna praca na forum rady miasta i w ratuszu. Jednak kluczowym elementem porozumienia jest nominacja drugiego wiceprezydenta.
– Językoznawcy mogą się spierać, czy „porozumienie” i „współpraca”, to synonim. Dla nas ma to tożsamą wartość. Mówimy „porozumienie programowe” dlatego, że według nas zagadnienia merytoryczne były ważne. Gwarantuję, że w tym porozumieniu znalazło się tylko jedno wskazanie personalne, czyli jednej z kluczowych funkcji w ratuszu, jaką jest stanowisko wiceprezydenta. Zagadnienia, które przed nami stoją są tak ważne, że doszliśmy do wniosku, iż porozumienie programowe bardziej oddaje ducha tego, co jest w nim zawarte i jakie są nasze wzajemne priorytety – podkreśla.
Dotychczas Maciej Bursztein odżegnywał się od zawarcia koalicji, z którymś z dwóch klubów, które w radzie miasta mają po 10 radnych. Mowa tu o Koalicji Obywatelskiej lub Prawie i Sprawiedliwości.
– To nie jest tak, że unikamy słowa koalicja. Wychodzimy z założenia, że dla przeciętnych kielczan nie ma znaczenia, czy dobre decyzje są podejmowane w ramach koalicji. Nie ma znaczenia, czy chodnik, czy drogę wybuduje jedna, czy druga partia, ale dla nas ważne były te kwestie merytoryczne. Każde ze stron chciała „przemycić” jak najwięcej naszych podstaw programowych. To się udało i myślę, że nazewnictwo, czy to jest koalicja, czy porozumienie jest kwestią wtórną. „Porozumienie” po prostu lepiej pasuje. Chcemy mieć możliwości recenzowania się nawzajem. Kampania i okres po jej zakończeniu pokazują, że jesteśmy w stanie merytorycznie się dogadywać – mówi.
Drugi wiceprezydent obejmie swoją funkcję od połowy czerwca. Ma zajmować się gospodarką komunalną i zielenią miejską. W jego kompetencjach będzie sprawowanie kontroli nad Rejonowym Przedsiębiorstwem Zieleni i Usług Komunalnych, Przedsiębiorstwem Gospodarki Odpadami w Promniku, czy Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej. Zajmie się też polityką mieszkaniową miasta.
Prezydent Kielc Agata Wojda przyznaje, że rozmowy o potencjalnej koalicji z Maciejem Burszteinem trwały już podczas kampanii wyborczej. Efektem tych negocjacji jest zawarte dziś porozumienie programowe, którego głównym założeniem jest „wspólne dążenie do osiągania celów rozwojowych miasta”. Prezydent miasta dodaje, że jej zastępca już od poniedziałku będzie wdrażał się do pełnionych funkcji jako pełnomocnik.
– Wiceprezydent Rogula będzie też zajmował się polityką mieszkaniową związaną z biurem zlokalizowanym w urzędzie miasta oraz z jednostkami, które są nieodłącznym elementem polityki mieszkaniowej, jak np. spółka Kieleckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Osobnym postulatem, który zaakceptowaliśmy było przekazanie w kompetencje wiceprezydenta Centrum Usług Miejskich – dodaje.
– Nigdy nie byłem, nie jestem i raczej nie będę politykiem. Jednak jako mieszkaniec tego miasta postanowiłem wziąć za nie odpowiedzialność – powiedział Maciej Bursztein, szef klubu radnych Perspektywy.
– Kierowaliśmy się zasadą, aby znaleźć to co nas łączy, a nie dzieli. Na szczęście w miarę łatwo to szło i z wzajemnym poszanowaniem postulatów obu komitetów. W przyjaznej atmosferze, rzetelnie i merytorycznie. Daje to solidną podstawę do tego, że wiele w Kielcach niedługo zmieni się na lepsze – stwierdza Maciej Bursztein.
Z kolei Piotr Rogula wyjaśnia, że w swojej pracy w urzędzie miasta chce zająć się przede wszystkim racjonalizacją wydatków w instytucjach, które będą mu podlegać. Wiceprezydent wskazuje, że chce skupić się na szukaniu oszczędności, które pozwolą na realizacje ważnych celów.
– Dziękuję, że Agata Wojda przekonała mnie do tego, że jej projekt na miasto, który teraz będzie realizowany wspólnie z Maciejem Burszteinem ma sens i jest ciekawym wyzwaniem. Z wielką pokorą podchodzę do nowej roli. Do tej pory prowadziłem własną kancelarię. Jestem też przedsiębiorcą. Te doświadczenia z pracy radcy prawnego, czy doradcy restrukturyzacyjnego dają mi poczucie, że z pewnymi obszarami dam sobie radę. Każą mi pamiętać jak ważna jest płynność i racjonalne wydatki. W swojej pracy chcę się tym zająć. Mówię tu o racjonalizacji wydatków pozapłacowych, ponieważ myślę, że pracownicy, którzy będą mi podlegać będą chcieli pracować pilnie, by oszczędzać pieniądze dla nas wszystkich – podkreśla.
Agata Wojda przyznaje, że prowadzone są obecnie rozmowy w sprawie powołania trzeciego zastępcy. Ich finalizacja ma nastąpić w ciągu najbliższych kilkunastu dni. Osoba ta zajmie się obszarami w urzędzie miasta związanymi z edukacją i oświatą, kulturą, turystyką, promocją i polityką społeczną.
Prezydent Kielc zaznacza również, że wciąż trwają rozmowy w sprawie osób związanych z kierowaniem miastem. Do tej pory pierwszą decyzją było odwołanie sekretarza miasta, Szczepana Skorupskiego, który w ramach zawartego porozumienia jeszcze w tym miesiącu zacznie pełnić funkcję wicedyrektora wydziału organizacji i kadr. Dzisiaj (piątek, 10 maja) ogłoszony został konkurs na stanowisko sekretarza miasta.
Przypomnijmy, że Piotr Rogula w przeszłości pełnił funkcję prezesa Portu Lotniczego Obice, a obecnie jest przedstawicielem władz miasta w radzie nadzorczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach. Był także radnym w Miedzianej Górze, a także bez sukcesu kandydował do sejmiku województwa świętokrzyskiego z listy Projektu Świętokrzyskie Bogdana Wenty w 2018 roku.
– Piotr Rogula w poprzedniej kadencji był związany z miastem Kielce. Traktuję to jako ewidentny atut w jego kandydaturze. Jest nadal m.in. członkiem rady nadzorczej MPK i mam dobre doświadczenia ze współpracy z nim z okresu gdy jako wiceprezydenta odpowiadałam za komunikację publiczną. Pod względem formalnym nic nie stoi na przeszkodzie, by wiceprezydent miasta pełnił funkcje członka rady nadzorczej. Jeszcze tego nie rozstrzygnęliśmy miedzy sobą, jednak jeżeli będzie chciał skupić na innych obszarach, to ja będą przychylić się do jego prośby – tłumaczy Agata Wojda.
Przypomnijmy, że w ostatnich dniach na funkcję pierwszego zastępcy prezydenta Kielc został powołany Łukasz Syska. Prezydent Agata Wojda docelowo chce powołać trzech zastępców.