Dokończone zostaną prace przy elewacji, a także odnowione zostaną wnętrza. Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku – oddział Muzeum Narodowego w Kielcach przejdzie kolejne prace konserwatorskie. Będzie to możliwe dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jak mówi dr Magdalena Klamka, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach do spraw administracyjnych, projekt złożony do resortu kultury, do programu „Ochrona zabytków” został pozytywnie oceniony.
– Będziemy kontynuować prace, które rozpoczęliśmy w pierwszym etapie, czyli dokończymy elewację, dokończymy konserwację i modernizację części drewnianych, zewnętrznych, ale też pomalujemy ściany we wnętrzach pałacyku. Planowana jest też modernizacja stolarki drzwiowej i okiennej – wymienia.
Odświeżenie wnętrz było już koniecznością.
– Staraliśmy się dokonywać bieżącej konserwacji, natomiast ostatni remont odbył się w 2010 roku, więc to już 14 lat. To odświeżenie ścian, jak i podłóg jest tutaj wskazane – dodaje Magdalena Klamka.
Muzeum Narodowe otrzymało na remont wsparcie ministerialne w wysokości 528 tys. zł. Ta kwota zostanie zwiększona o dotację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
Ostatnie prace konserwatorskie w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, również finansowane z programu „Ochrona zabytków”, zakończyły się w grudniu 2021 roku. Objęły zewnętrzną część budynku.
Magdalena Klamka przyznaje, że największym wyzwaniem jest dach, który był modernizowany w latach 80. XX wieku, więc kolejne, kompleksowe prace są tutaj już bardzo potrzebne.
Pałacyk wraz z majątkiem ziemskim Henryk Sienkiewicz otrzymał od społeczeństwa polskiego z okazji 25-lecia pracy artystycznej. Przekazanie miało miejsce 22 grudnia 1900 roku. Dworek zaprojektował warszawski architekt, Hugo Kudera, nadając mu kształt, który, ze względu na zastosowany eklektyzm, budził wiele kontrowersji. Nad całością górowała okrągła wieża oraz ustawiona nad wejściem figura husarza będąca nawiązaniem do twórczości pisarza. Nad drzwiami wejściowymi umieszczono herb Sienkiewicza – Oszyk. Pisarz sprowadził się tu w 1902 roku. Od 1958 roku znajduje się tu muzeum poświęcone życiu i twórczości autora Trylogii. Pałacyk w Oblęgorku ma status Pomnika Historii.