O wyzwaniach związanych z tożsamością psychoseksualną nastolatków oraz o ryzyku zbyt częstego przebywania młodych ludzi w świecie wirtualnym mówili dziś (11 maja) eksperci podczas akcji zorganizowanej przez Miejski Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Kielcach.
Anna Hajdukiewicz, dyrektor placówki mówi, że poruszane tematy są bardzo aktualne wśród młodzieży i część rodziców potrzebuje pomocy w ich zrozumieniu.
Agnieszka Kania, psycholog, psychoterapeuta i wicedyrektor Miejskiego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych dodaje, że coraz częstsze są przypadki, gdy nastolatek uznaje, że jego prawdziwa płeć jest inna niż biologiczna, albo że jest zmienna. W wielu przypadkach jest to chwilowa sytuacja.
– My traktujemy zazwyczaj to jako pewien element rozwojowy, ale taki element, który wymaga zrozumienia, wiedzy ze strony osób dorosłych, również akceptacji i nie podejmowania zbyt pochopnych działań – mówi Agnieszka Kania.
Renata Kozioł, która wzięła udział w dzisiejszym spotkaniu uważa, że było ono bardzo pomocne. Jak mówi, sama stara się przekonać swoje dzieci, aby mniej czasu spędzały w sieci, a więcej w świecie realnym.
– To jest ogromny problem. Jestem mamą dwóch nastolatków i widzę jakie to dla nich jest ważne, żeby być w tym świecie internetowym. Oni głównie tam żyją, a rodzic by chciał, by żyli tak jak my kiedyś. Musimy zrozumieć nasze dzieci, dlaczego tak lgną do świata wirtualnego i trochę ich stamtąd wyrwać – mówi Renata Kozioł.
Anna Hajdukiewicz zapowiada, że akcja: Miejsce Zawsze Przyjazne Przystępne Pomocne będzie organizowana cyklicznie.