Legenda głosi, że Szwedzi oblegali tu grupę rycerzy polskich, którzy zza kamiennych wałów strzelali do napastników kaszą. Nie wiemy, czy strzelanie kaszą jest prawdą, ale kamienne kręgi faktycznie istnieją na Górze Grodowej niedaleko Tumlina.
Archeolodzy badający resztki wałów ustalili, że pochodzą one prawdopodobnie z VII lub VIII wieku. Tworzyły trzy kręgi w kształcie elipsy.
Badania archeologiczne potwierdziły, że w kolejnych latach, na przełomie XI i XII wieku funkcjonowało tam założenie obronne. Prawdopodobnie najstarszy wał kamienny został wykorzystany do jego budowy. Niedaleko od grodziska, na wschodnim stoku wzgórza, istniała też prawdopodobnie osada podgrodowa.
W XVII wieku postawiono tam drewnianą kapliczkę, ale nie przetrwała ona do naszych czasów. Na jej miejscu ustawiono murowaną kaplicę pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, którą otaczają półokrągłe płyty z tutejszego kamieniołomu. Stanowią one swoiste ogrodzenie.
Teren pradawnych wałów stanowi współcześnie rezerwat o nazwie Kamienne Kręgi, a o legendach związanych z tym miejscem przypominamy w kolejnym odcinku słuchowiska pt. „Wyprawa w nieznane”.