Pogarszająca się sytuacja polityczna i gospodarcza II Rzeczypospolitej, skutkująca problemami w życiu codziennym obywateli to główne powody zbrojnego zamachu stanu dokonanego w Polsce w dniach 12-15 maja 1926 roku przez marszałka Józefa Piłsudskiego. W 98 rocznicę tych wydarzeń przed pomnikiem Wincentego Witosa w Kielcach odbyły się uroczystości, w których wzięli udział działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz kielczanie.
Zdaniem Adama Jarubasa posła do Parlamentu Europejskiego przewrót majowy można nazwać ówczesnym zamachem na demokrację.
– Zamach majowy nastąpił kilka lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, co nastąpiło w wyniku zrywu niepodległościowego. Mieliśmy także najbardziej demokratyczną ustawę zasadniczą w ówczesnej Europie, jaką była konstytucja marcowa. Ten cały dorobek został zniszczony przez wydarzenia, które miały miejsce w maju 1926 roku – zaznacza.
Jak dodaje poseł w kontekście wydarzeń majowych nie można zapomnieć o złożoności sytuacji politycznej i gospodarczej, jaka miała wtedy miejsce w Polsce.
– Byliśmy państwem wielonarodowym, ale demokracja była czymś może nie bez wad, ale wartością, którą trzeba było chronić, a nie gwałcić. Chcemy przypominać o tym, że przewrót majowy miał także swoje ofiary, zginęło przecież 379 osób – dodaje.
W momencie rozpoczęcia przewrotu majowego Wincenty Witos stał na czele rządu polskiego, który wskutek zamachu stanu przeprowadzonego przez Józefa Piłsudskiego został obalony.
Najważniejszymi skutkiem przeprowadzonego zamachu stanu było przejęcie przez Piłsudczyków władzy w Polsce. Rządy sanacji panowały aż do rozpoczęcia II wojny światowej. Na urząd premiera desygnowano Kazimierza Bartla, a prezydentem został Ignacy Mościcki. Co istotne 2 Sierpnia 1926 roku wprowadzono tzw. nowelę sierpniową, na mocy której Prezydent otrzymał większe uprawnienia.