Propagowali trzeźwość i mówili jak zapobiegać alkoholizmowi, a wszystko to podczas wspólnej, dobrej zabawy. Przy kościele pw. Przemienienia Pańskiego na kieleckim Białogonie zorganizowano Festyn Trzeźwościowy. Rozpoczęła go msza święta.
Z danych wynika, że ponad milion osób w naszym kraju jest uzależnionych od alkoholu, a nadużywa go nawet 2,5 mln osób. Krzysztof Kutnowski, prezes Świętokrzyskiego Klubu Abstynenta „Raj”, które zorganizowało festyn, przestrzega, że spożycie alkoholu wzrasta. Dodaje, że dla wielu okazją do sięgania po trunki są nie tylko imprezy jak urodziny czy imieniny, ale także problemy rodzinne, przepracowanie i stres.
– Około 10 litrów czystego spirytusu rocznie wypija statystyczny Polak. Paradoks polega na tym, że pijąc alkohol wznosimy toasty, a jednym z najbardziej popularnych, wypowiadanych przy tym haseł jest: „Na zdrowie”. To już jest kłamstwo, bo przecież alkohol jest dla naszego organizmu trucizną. Jako klub abstynenta nie organizujemy terapii, ale każdy kto szuka pomocy w zerwaniu z nałogiem może liczyć na uczestnictwo w meetingach, grupach wsparcia czy też spotkać się z psychologiem – wyjaśnia.
Jednym z inicjatorów festynu był ks. Stefan Radziszewski, proboszcz parafii w Białogonie. Duchowny podkreśla, że każdemu jest potrzebne spotkanie z drugim człowiekiem, szczególnie wtedy, gdy zmagamy się z naszymi słabościami.
– To nie musi być uzależnienie od alkoholu, mogą to być także jakieś nasze chore ambicje czy świat marzeń, w którym chcemy żyć, a który nie jest rzeczywisty. To, że wychodzimy na zewnątrz, do drugiego człowieka, że spotykamy się na wspólnej modlitwie czy zabawie, że wspólnie chcemy przeżyć coś, co jest realne i rzeczywiste – jest dla nas swoistym wyzwoleniem – podkreśla.
Uczestnicy wydarzenia obejrzeli występy Kół Gospodyń Wiejskich oraz dzieci z Miejskiego Domu Kultury. Mogli także skosztować żołnierskiej grochówki.
W zeszłym roku po pomoc do Świętokrzyskiego Klubu Abstynenta „Raj” zgłosiło się niemal 600 osób, a od początku tego roku każdego tygodnia zgłasza się około 20 osób potrzebujących pomocy w walce z nałogiem.
W badaniach dotyczących liczby osób mających problem z alkoholem, Polska zajmuje niechlubne, 7. miejsce wśród 49 analizowanych państw.