Dworek w Chocimowie stanie się kulturalnym i historycznym centrum gminy Kunów. Remontowany obiekt w swoich ścianach ugości Brygadę Strzelecką czy Koło Gospodyń Wiejskich, ale będzie również domem dla Izby Pamięci czy Uniwersytetu Ludowego. Według zapewnień wykonawcy, obiekt może zostać skończony dużo wcześniej niż zakładany termin.
Projekt renowacji Dworu Ośniałowskich obejmie wymianę dachu, modernizację instalacji, montaż nowych okien i przeprowadzenie remontów zewnętrznych, które zmienią ogólny wygląd obiektu.
Zabytkowa rezydencja skrywa wiele ciekawych pamiątek. Jedną z nich jest piwnica, która zachowała swój wygląd. Kolejnym są drzwi które jak przypomina
Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów skrywają pewną historię.
– W jednej z futryn drzwi został pocisk, który prawdopodobnie trafił w zabytkową ramę w trakcie II wojny światowej. To niezwykły dowód na znaczenie poszczególnych elementów rezydencji. Chcemy zadbać o to, by wszystkie elementy w odpowiedni sposób zostały zakonserwowane, bo są one namacalną historią tworzącą urok tego miejsca – mówił burmistrz.
Remont dworka to tylko pierwszy etap prac. Kolejnym będzie renowacja parku.
– Przestrzeń okalająca dworek ma powierzchnię około 2 hektarów. W planach jest zasadzenie nowych roślin, oraz pielęgnacja już rosnących ponad stu letnich drzew – dodał burmistrz.
Zabytkowy dworek został wybudowany w 1868 roku. Pierwotnie należał do rodziny Popielów, następnie przekazany został rodzinie Ośniałowskich. Po II wojnie światowej do 2008 roku w dworze mieściła się szkoła. Obecnie za jego utrzymanie i konserwację odpowiada Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chocimów.
Według zapewnień wykonawcy koniec prac remontowych przy Dworku Ośniałowskich może nastąpić w czasie wakacji.