O trzech zasadniczych filarach opieki senioralnej mówiła w Starachowicach minister do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Wymieniła kolejno: bon senioralny, opiekę stacjonarną i wsparcie dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
– Nasze społeczeństwo bardzo szybko się starzeje, musimy więc stworzyć podwaliny polityki senioralnej, by być przygotowanymi na przyszłe lata – zaznaczyła. Minister poinformowała, że w ciągu ostatnich pięciu miesięcy od zaprzysiężenia rządu przygotowany został projekt ustawy o bonie senioralnym.
– Będzie to dodatek dla osób, które mogą przebywać w podeszłym wieku w swoim miejscu zamieszkania, ale potrzebują pomocy w codziennym funkcjonowaniu, a ich bliscy są aktywni zawodowo. Organizatorem tej usługi, opieki w miejscu zamieszkania, będzie samorząd, który może zlecić opiekę wskazanym przez rodzinę osobom, zaangażować w to podmioty ekonomii społecznej czy sam zatrudnić opiekunów. Wysoki jest także próg dochodowy. Dla seniora to 5 tysięcy złotych, dla osoby z rodziny – w przypadku, kiedy jest samotna – to dwukrotność minimalnej płacy, w rodzinach wieloosobowych dochód nie będzie mógł przekroczyć trzykrotności pensji minimalnej. Tak wysoki dochód to decyzja, by wyjść z poziomu opieki społecznej na rzecz wsparcia seniorów. Projekt niedługo zostanie przekazany do prac w Sejmie – dodała minister.
Kolejne aspekty opieki senioralnej to rozwój miejsc opieki długoterminowej, czyli Zakładów Opiekuńczo Leczniczych, domów opieki społecznej.
– Powstał specjalny zespół pracujący nad opieką całodobową dla seniorów. To konieczne, byśmy mogli poradzić sobie z problemami starzejącego się społeczeństwa – oceniła minister.
Marzena Okła-Drewnowicz podkreślała, że ważnym elementem działania na rzecz seniorów są również Uniwersytety Trzeciego Wieku. W poniedziałek (13 maja) spotkała się ze słuchaczami starachowickiego UTW, aby porozmawiać o koncepcji jubileuszu 50-lecia tych stowarzyszeń.
W spotkaniu wzięła udział kandydująca do Parlamentu Europejskiego Małgorzata Wilk-Grzywna, która wskazywała na rolę uzdrowisk jako potencjalnych miejsc do opieki wytchnieniowej.